Dondurulmuş/çözülmüş testiküler spermler ile gerçekleştirilen ıcsı işlemi sonrası elde edilen embriyoların laboratuvar ve klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory and clinical results of embryos obtained after icsi procedure with frozen/thawed testicular sperm
- Tez No: 797751
- Danışmanlar: DR. MURAT BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya çapında erkek infertilitesi prevalansı her yıl giderek artmaktadır. Bu doğrultuda, erkek infertilitesinin hem tanısal hem de terapötik yönetimindeki ilerlemelere rağmen bu konuda araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışma, dondurulmuş-çözülmüş ejakülat spermi (kontrol grubu) veya azoospermi tanısı almış mikro-TESE (m-TESE) uygulanan hastalarda dondurulmuş-çözülmüş testis spermi ile gerçekleştirilen intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) sonrası embriyo kalitesi ve klinik performans sonuçlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi'nde (örnek ve veri toplama- 01.01.2016 ile 31.12.2019 tarihleri arasında) azoospermi tanısı sonucunda mikro-TESE işlemi uygulanmış hasta grubu (Grup AZO-TESE) ve kontrol grubu (Grup EJ) olarak ejakülat spermi kullanılan bireylerin ICSI işlemi sonrası fertilizasyon/blastosist oranları ve demografik özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Dondurulmuş çözülmüş ejakülat sperm ile ICSI prosedüründen sonraki fertilizasyon oranı, m-TESE'den sonraki ICSI'den istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Grup EJ için fertilize oosit oranı %80 iken Grup AZO-TESE için %60'tı. Daha düşük bir fertilizasyon oranına rağmen azoospermik hasta grubundaki fertilizasyon başarısı literatürle uyumluydu. İki grup arasında blastosist oranları karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Blastosist oranı Grup EJ'de %46 iken Grup AZO-TESE'de %40 olarak hesaplandı. Bu durum ejekülattan veya mikro-TESE (m-TESE) işlemi yapılmış azoospermli hastalardan elde edilen dondurulmuş-çözünmüş sperm ile fertilizasyon sonrasında blastosist oluşum oranlarının hemen hemen aynı olduğunu ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The prevalence of male infertility worldwide is increasing every year. In this direction, despite advances in both the diagnostic and therapeutic management of male infertility, research on this subject continues. This study aims to compare the embryo quality and clinical performance results after the intracytoplasmic sperm injection (ICSI) performed by frozen-thawed ejaculate sperm (control group) or by frozen-thawed testicular sperm in patients who underwent the micro-TESE (m-TESE) procedure with the diagnosis of azoospermia. In the study, fertilization/blastocyst rates after the ICSI procedure and demographic characteristics of patients who underwent the micro-TESE procedure due to azoospermia diagnosis (group AZO-TESE) and individuals who used ejaculate sperm as a control group (Group EJ) in Bahçeci Umut IVF Center (sample and data collection between 01.01.2016 and 31.12.2019) were examined retrospectively. The fertilization rate after the ICSI procedure with frozen-thawed ejaculate sperm was statistically significantly higher than the ICSI after m-TESE. Fertilized oocyte rate was 80% for Group EJ and 60% for Group AZO-TESE. Despite a lower fertilization rate, fertilization success in the azoospermic patient group was consistent with the literature. There was no statistically significant difference when the blastocyst rates were compared between the two groups. While the blastocyst rate was 46% in Group EJ, it was 40% in Group AZO-TESE. This revealed that blastocyst formation rates were almost the same after fertilization with frozen-thawed sperm obtained from ejaculate or patients with azoospermia who underwent the micro-TESE (m-TESE) procedure.