Kolorektal adenokarsinomda mikrosatellit instabilite durumunun tümör tomurcuklanması ve histopatolojik paremtereler ile olan ilişkisi
The relationship between microsatellite instabilitiy in colorectal adenocarcinoma and tumor budding and histopathological parameters
- Tez No: 797769
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Moleküler Tıp, Onkoloji, General Surgery, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolorektal adenokarsinom kanserli olgularda mikrosatellit instabilite (MSİ) durumunun tümör tomurcuklanması ve histopatolojik parametreler ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza koloerektal kanser nedeniyle küratif cerrrahi tedavi uygulanan hastalar dahil edildi. Hastalar MSİ durumuna gruplandı. MSI'nın Değerlendirilmesi: İmmünhistokimyasal olarak kullanılan dört markerın (MLH1, MSH2, MSH6, PMS2) herhangi birinde tam kayıp olması (negatif) MSI lehinde değerlendirildi. Bu dört markerda ekspresyon kaybının görülmemesi (tümör hücrelerinde nükleer boyanmanın olması) mikrosatellit stabilite (MSS) olarak kabul edildi. Gruplarda olgulara ait demografik, klinik ve patolojik verileri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 268 hasta katıldı. MSİ kabul edilen 32, %11,9 hasta vardı. MSS hastalar Grup 1; MSİ hastalar Grup 2 olarak adlandırıldı. Yaş ortalaması Grup 2'de daha küçüktü (61,4 vs 55,9 p: 0,034). Çekum (%5,9 vs %18) ve çıkan kolon (%11,9 vs %25) yerleşimli tümörler grup 2 daha sık bulunuyordu (p:0,019). CA19.9 değeri, Grup 1'de yüksekti (144 vs 11.5 p:0,014). Tümör tomurcuklanmasın varlığı (%75 vs %62,5 p:0,133) ve Tümor tomurcuklanamsı olan hastalarda tomurcuklanma derecesi gruplarda benzerdi. Tümör grade ise Az differansiye tümörler Grup 2'de daha sık bulunuyordu (%5,5 vs %25 p:0,001).Perinöral invazyon grup 1 de yüksekti (%50,4 vs %25 p:0,007). Tümör çapı grup 2 de daha büyüktü (3,58 vs 4,35 cm p:0,007). Sonuç: MSI, KRK'de çok önemli tanısal, prognostik ve öngörücü etkileri olan önemli bir biyobelirteçtir. Çalışmamızda MSİ ile tümörlerin sağ kolon yerleşimli olması, genç hasta yaşı, düşük tümör marker düzeyi, düşük grade, azalmış perinöral invazyon ve artmış tümör çapını ilişkili bulduk. Tümör tomurcuklanmasıyla ilişkili bulmadık. Özellikle benzer evrede farklı prognoz seyreden tümörlerdeki bu farklılığı saptamak önemlidir
Özet (Çeviri)
Aim: The present study investigates the relationship between the presence of microsatellite instability and tumor budding, and histopathological parameters in patients with colorectal adenocarcinoma. Materials and Methods: Included in the study were patients undergoing curative surgery for the treatment of colorectal cancer who were divided into groups based on their MSI status. MSI screening: A complete loss of function (negative) in four markers (MLH1, MSH2, MSH6, PMS2) in immunohistochemistry was considered to suggest MSI, while a lack of loss in the expression of these four markers (nuclear staining in tumor cells) was considered to indicate microsatellite stability (MSS). The recommendations laid out during the. Demographic, clinical and pathologic data, were examined in all study groups. Results: A total of 268 patients were included in the study, of which 32 (11.9%) were considered to have MSI. Patients with MSS were allocated to Group 1 and those with MSI were allocated to Group 2. The mean age was lower in Group 2 than in Group 1 (55.9 years vs. 61.4 years, p=0.034). Tumor localizations in the caecum (5.9% vs. 18%) and the ascending colon (11.9% vs 25%) were more common in Group 2 (p=0.019). The mean CA19.9 level was higher in Group 1 (144 U/mL vs. 11.5 U/mL, p=0.014) than in Group 2. The presence of tumor budding (75% vs. 62.5%, p=0.133) and the degree of budding in those with tumor budding were similar between the groups. In terms of tumor grade, poorly differentiated tumors were more common in Group 2 (5.5% vs. 25%, p=0.001). The rate of perineural invasion was higher in Group 1 (50.4% vs. 25%, p=0.007); the tumor diameter was higher in Group 2 (3.58 cm vs. 4.35 cm, p=0.007); and the total number of dissected lymph nodes (32.4 vs. 31.3, p=0.579) and the number of malignant lymph nodes (2.67 vs. 1.50, p=0.277) were similar between the groups. Conclusion: MSI is an important biomarker, having diagnostic, prognostic and predictive significance in CRC. In the present study, MSI was found to be associated with right colon tumor localization, young patient age, low tumor marker levels, low tumor grade, decreased perineural invasion and increased tumor diameter, while no association with tumor budding was found. It is important to recognize different courses of prognosis in patients with the disease at similar stages to allow the development of an individualized treatment plan.