Çocuk hastalıkları polikliniğinde vitamin b12 eksikliği saptanan hastaların retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of patients with vitamin b12 deficiency in the pediatrics outpatient clinic
- Tez No: 797770
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜL YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bölümümüzde vitamin B12 eksikliği tanısıyla komulmuş hastaların sıklığı, demografik özellikleri, eksiklik nedenleri, klinik ve laboratuar özelliklerinin incelenmesi hematolojik etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Method: Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine Ekim 2014-Şubat 2015 tarihleri arasında vitamin B12 eksikliği tanısıyla takip ve tedavi edilen 0-18 yaş grubu (0-215 ay) 127 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Vitamin B12 eksikliği saptanmış olan hastaların 67'si (%53) kız, 60'ı (%47) erkekti ve kızlarda sıklık artmıştı. Vitamin B12 eksikliği 0-2 yaş ve 12-17 yaş aralığında (adölesanlarda) sık görülüyordu. Hastaların, vitamin B12 ortalaması 168,1±34,1 pg/ml, hemoglobin ortalaması 12±1,9 g/dl, MCV ortalaması 78,4±8,1 fl idi. Hastaların %38'inde anemi, %6'sında nötropeni, %4'ünde bisitopeni, %9'unda trombositopeni, %3'ünde pansitopeni ve %2'sinde makrositoz tespit edildi. Demir eksikliği olan hastalar demir eksikliği olmayanlarla karşılaştırıldığında; Demir eksikliği olan hastaların demir eksikliği olmayanlara göre; Hemoglobin ve RDW ortalamaları arasında fark yoktu B12 ortalamaları düşüktü. Demir eksikliği sıklığı kız ve erkeklerde farklı değildi. Vitamin B12'si
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the patients in our department diagnosed with vitamin B12 deficiency; frequency, demographics, lack of reasons, it was aimed to investigate the clinical and laboratory features. Subjects and Method: 127 outpatient children who has diagnosed a threated with vitamin B12 deficiency in the 0-18 age group (0-215 months) files retrospectively has been weaved in Bağcılar Training and Research Hospital Child Health and Disease Clinic between October 2014 and February 2015. Findings: Vitamin B12 deficiency have a total of 67 patients (53%) were female and 60 (47%) were male and girls had increased in frequency. Vitamin B12 deficiency in the range of 0-2 years and 12-17 years (adolescents was seen often. In patients; mean vitamin B12 values 168.1 ± 34.1 pg / mL, mean hemoglobin values 12 ± 1.9 g / dl, mean MCV values 78.4 ± 8.1 fl were found. Of patients; anemia in 38%, bicytopenia in %4, neutropenia in 6%, thrombocytopenia in 9%, pancytopenia in%3, macrocytosis in %2 was observed. Non- iron deficient patients with iron deficiency in comparison; there was no difference in mean hemoglobin and RDW. B12 averages were lower. The prevalence of iron deficiency in girls and boys did not differ. İn comperation which has vitamin B12 levels of lower than 150 pg / mL are with the higher ones; average Hb, MCV, RDW were no significant differences. Results: Macrocytic anemia is expected to disappear; It does not show that vitamin B12 deficiency. Vitamin b12 deficiency can be normoster and detected by biochemically should not be forgotten. Evaluating vitamin B12 deficiency as a public health problem across the country and regional prevalence studies should be conducted and produced new solutions in this regard. The key words: pediatrics, B12 vitamin