Selçuklu Dönemi av köşklerinin arkeolojik peyzajlar kapsamında değerlendirilmesi: Alanya örneği
The evaluation of Seljukid Period hunting lodges in frame of archaelogical landscapes: Alanya case
- Tez No: 797785
- Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Tarihi süreç içinde insanlar varoluşlarına ve yaşadıkları çevrelere anlam kazandırmak amacı ile doğayı dönüştürerek kültürel çevreler oluşturmuşlardır. Çeşitli uygarlıkların sahip olduğu maddi değerler ile manevi değerlerin somutlaşarak kültürel birikime dönüştüğü yerleşmelerde arkeolojik peyzajlar; geçmiş ile bugün arasında bağlantı kurulmasını sağlayan doğal, tarihi, arkeolojik ve kültürel varlıkları içinde barındıran dinamik alanlar olarak ortaya çıkmaktadır. Arkeolojik peyzajlar özgün, ilgi çekici ve öğretici özellikleri ile bulundukları yerleşmelerin kimlik kazanmasında da son derece etkilidirler. Bu alanların korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacı ile yasal ve yönetsel dayanağı güçlü, çeşitli koruma strateji ve yaklaşımlarının geliştirilmesi, kamunun ilgi ve bilincinin arttırılması hem ulusal hem de uluslararası sorumluluk taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı; araştırma alanı olarak belirlenen Antalya'nın Alanya İlçesi'nde yer alan Selçuklu Dönemi av köşklerinin yapısal özellikleri, bahçeleri ve yakın çevreleri ile birlikte bütüncül bir şekilde ele alınarak sahip oldukları arkeolojik peyzaj değerlerinin ortaya çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılması bağlamında öneminin vurgulanmasıdır. Bu kapsamda; Çıplaklı, Gülefşen, Hacıbaba, Hasbahçe, Sedre ve Sugözü olarak adlandırılan av köşkleri ve yakın çevresinde alan etüt ve analiz çalışmaları gerçekleştirilmiş; bu alanlar arkeolojik peyzajlar kapsamında ele alınmış ve elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda koruma-kullanım dengesi çerçevesinde en uygun koruma yaklaşımları saptanarak koruma ve tasarıma yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, people have created cultural environments by transforming nature in order to give meaning to their existence and the environments which they live in. Archaeological landscapes in settlements where tangible and intangible values of various civilizations are transformed into cultural accumulation; it emerges as dynamic areas that contain natural, historical, archaeological and cultural assets that provide a connection between the past and the present. Archaeological landscapes that original, interesting and instructive features are extremely effective in gaining the identity of the settlements in which they are located. In order to preserve and ensure the sustainability of these areas, developing various conservation strategies and approaches that strong legal and executive basis and increasing public interest and awareness bear both a national and international responsibilities. The objective of this research is to emphasize the importance of the Seljukid Period hunting lodges in Alanya District of Antalya, in the context of revealing the archaeological landscape values and transferring to future generations that they have been handled holistically the structural features, gardens and immediate environments. In this scope; field surveys and analysis studies were carried out in and their immediate environments of the hunting lodges called Çıplaklı, Gülefşen, Hacıbaba, Hasbahçe, Sedre and Sugözü. These areas were handled within the scope of archaeological landscapes and as a result of the evaluation of the findings, the most appropriate conservation approaches were determined within the framework of the protection-use balance and solution proposals were developed.