COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş erişkin bireylerin solunumsal semptomlarının değerlendirilmesi
Evaluation of respiratory symptoms of adults infected with COVİD-19
- Tez No: 797784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MERMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: COVID-19 enfeksiyonu geçirmiş bazı bireylerde solunumsal semptomların daha sık ve daha şiddetli olduğuna dair literatürde veriler mevcuttur. Bu çalışmada, COVID-19'a bağlı oluşan solunumsal semptomların risk faktörleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.08.2022-01.11.2022 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 374 erişkin hasta ile gerçekleştirildi. Tüm katılımcılara Sosyo-demografik Veri Toplama Formu, Solunumsal Semptomları, Risk Faktörlerini ve Hastalığın Seyrini Sorgulama Formu ve Dispne-12 Ölçeği doldurtuldu. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanıldı, p değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: There are data in the literature that respiratory symptoms are more frequent and more severe in some individuals with COVID-19 infection. In this study, it was aimed to examine the relationship between respiratory symptoms due to COVID-19 and risk factors. Material and Method: This study was carried out with 374 adult patients who applied to Konya City Hospital Chest Diseases Polyclinic between 01.08.2022 and 01.11.2022 and agreed to participate in the study. Socio-demographic Data Collection Form, Respiratory Symptoms, Risk Factors and Disease Progression Questionnaire Form and Dyspnea-12 Scale were filled in by all participants. SPSS 26.0 program was used in the analysis of the data and a p value of