Lise öğrencilerinin fiziksel aktivite ve obezite farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of physical activity and obesity awareness of HİGH school students
- Tez No: 797792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin fiziksel aktivite ve obezite farkındalık düzeylerini incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada nicel araştırma yöntemi olarak tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, cinsiyet, okul türü, spor yapma durumu, ailede spor yapan olup olmadığı, beden kitle indeksi, sınıf, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, gelir düzeyi, harçlık durumu, spor yapma yılı, günlük ortalama uyku, günlük internet kullanımı, günlük öğün sayısı değişkenleri ile fiziksel aktivite ve obezite farkındalıkları ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Yozgat il merkezinde farklı liselerde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemini ise Yozgat il merkezinde farklı liselerde okuyan ve rastgele örnekleme yöntemi ile seçilmiş dört yüz kırk beş öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu ve Obezite Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan normallik testlerinin sonuçlarına göre araştırmada, Independent T Testi, One Way ANOVA Testi ve Spearmanın Korelasyon Testi uygulanmıştır. Sonuç olarak araştırmada, spor yapma durumu ve ailede spor yapan birey bulunması değişkeni ile fiziksel aktivite farkındalığı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, cinsiyet, okul türü, beden kitle indeksi, sınıf, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir durumu, haftalık harçlık durumu, spor yapma yılı, günlük ortalama uyku, günlük internet kullanım süresi ve günlük öğün sayısı ile fiziksel aktivite farkındalığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, cinsiyet, sınıf, aile gelir durumu, spor yapma yılı, günlük ortalama uyku değişkeni ile obezite farkındalık alt boyutları arasında, anlamlı fark bulunduğu tespit edilirken, okul türü, spor yapma durumu, beden kitle indeksi, anne baba eğitim durumu, haftalık harçlık durumu, günlük internet kullanımı ve günlük öğün sayısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, korelasyon sonuçlarına göre, fiziksel aktivite ölçeği ile obezite farkındalık ölçeği alt boyutları ve toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the physical activity and obesity awareness of high school students in terms of different variables. For this purpose, scanning model was used as a quantitative research method in the research. In the research, gender, school type, sports status, whether there is sports in the family, body mass index, class, mother's education level, father's education level, income level, pocket money, year of doing sports, daily average sleep, daily internet use, daily The relationship between the number of meals and physical activity and obesity awareness was examined. The population of the research consists of students studying at high school education, while the sample consists of 445 students studying at different high schools in Yozgat City Center and selected by random sampling method. Personal Information Form, International Physical Activity Questionnaire Short Form and Obesity Awareness Scale were used in the study. According to the results of the normality tests, Independent T Test, One Way ANOVA Test and Spearman's Correlation Test were applied in the study. As a result, in the research, there was a statistically significant difference between the variable of doing sports and the presence of a person doing sports in the family and physical activity awareness. It was determined that there was no statistically significant difference between physical activity awareness, status, year of doing sports, average daily sleep, daily internet usage time, number of daily meals and physical activity awareness. In addition, it was determined that there was a significant difference between gender, class, family income status, year of doing sports, average daily sleep variable and obesity awareness sub-dimensions. It was determined that there was no statistically significant difference between daily internet use and the number of meals per day. In addition, according to the correlation results, it was determined that there was a statistically significant relationship between the physical activity scale and the obesity awareness scale sub-dimensions and total dimensions.