Amasya ili sağlık kuruluşlarında tıbbi atık yönetimi ve uygulamaları
Medical waste management and practices in health institutions in Amasya
- Tez No: 797803
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde artan nüfus sebebi ile atık tipleri ve atık miktarlarındaki artış, sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlar için önem arz eden problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Sağlık hizmeti faaliyetleri sonucu özel atık statüsünde yer alan tıbbi atıklar içerdiği potansiyel tehlikelerden dolayı çevre ve halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple; tıbbi atıkların oluşmasından bertarafına kadar olan tüm aşamalarını sürecin oldukça sıkı bir düzen ve disiplin ile yetkiler tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Bu kapsam amacıyla çalışmada, tıbbi atıkların tanımlaması, kaynaklarına, sınıflandırılmasına aynı zamanda çevre ve insan sağlığı üzerinde oluşturabilecek olumsuz etkilerine değinilmiştir. Amasya il ve ilçelerinde bulunan 7 farklı devlet hastanesi çalışmaya konu olmuştur. Bu hastaneler; Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi, Gümüşhacıköy Devlet Hastanesi, Suluova Devlet Hastanesi, Taşova Devlet Hastanesi, Hamamözü Devlet Hastanesi ve Göynücek Devlet Hastanesidir. Çalışmaya konu olan sağlık kurumlarının faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan tıbbi atık miktarlarının aylara, yıllara göre miktarları belirtilmiş ve tıbbi atık yönetimini, bertaraf sürecini de kapsayan bir çalışma yapılmıştır. Kurumlarda oluşan tıbbı atıklar Amasya Belediyesi'nin anlaşmalı olduğu firma tarafından atıkların bertarafı yönetmeliğe uygun olarak yapıldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında hastane içi tıbbi atık yönetiminde yönetmeliğe uygun olmayan, aksayan ve eksik yönleri belirtilmeye çalışılmıştır ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in waste types and waste amounts due to the increasing population causes problems that are important for institutions and organizations providing health services. Medical wastes, which are included in the special waste status as a result of health service activities, are of great importance for the environment and public health due to the potential hazards they contain. For this reason; all stages of the process from the generation of medical waste to its disposal must be carried out by the authorities with a very strict order and discipline. For the purpose of this scope, the definition, sources, classification of medical wastes, as well as their negative effects on the environment and human health were mentioned in the study. Seven different state hospitals in Amasya province and its districts were the subject of the study. These hospitals are Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital, Merzifon Kara Mustafa Pasha State Hospital, Gümüşhacıköy State Hospital, Suluova State Hospital, Taşova State Hospital, Hamamözü State Hospital and Göynücek State Hospital. The amounts of medical waste generated as a result of the activities of the health institutions subject to the study were specified according to months and years and a study covering medical waste management and disposal process was carried out. It has been observed that the medical wastes generated in the institutions are disposed of by the company contracted by Amasya Municipality in accordance with the waste disposal regulation. In the light of the data obtained, it was tried to indicate the non-compliant, disruptive and deficient aspects of in-hospital medical waste management in accordance with the regulation and suggestions were made.