Mitigation of earthquake hazards of medium-rise buildings by using different soil improvement methods
Orta katli binaların deprem hasarlarının farklı zemin iyileştirme yöntemleri kullanarak azaltılması
  1. Tez No: 797813
  2. Yazar: FURKAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Depremler, özellikle Türkiye, Japonya, Şili ve Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı bölgelerde bina sakinleri ve onların malları için tehlikeli olabilir. Günümüzde, depremler sırasında binalarda meydana gelen hasarları azaltmak için bazı yönetmelikler yayınlanmıştır. Ayrıca, zeminden yapıya aktarılan deprem etkilerinin geoteknik yöntemler ve malzemeler kullanılarak azaltıldığı Geoteknik Sismik İzolasyon (GSI) Sistemleri gibi farklı zemin iyileştirme yöntemleri kullanılarak hasarlar azaltılabilir. Çakıl ve Çakıl-Kauçuk Karışımları (GRM), daha fazla taşıma kapasitesi, daha az deprem kaynaklı oturmalar ve yüksek geçirgenlik sağladıkları için GSI sistemi için alternatif malzemeler olabilir. Bu tezde, önerilen Çakıl ve Çakıl Kauçuk Karışım (GRM) malzemelerinin az ve orta yükseklikteki binaların sismik performansı üzerindeki etkinliğini 1/10 ölçekli 3 ve 5 katlı bina modellerinin davranışını sarsma tablası testleri ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Farklı sismik hareketler altında farklı kauçuk içeriği, GSI kalınlığı ve kat sayısı dikkate alınarak sarsma masası deneyleri yapılmıştır. Bu tez kapsamında tüm iyileştirilmiş vakalar, sadece Silivri Kumu içeren iyileşmemiş vakalarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, Çakıl veya Çakıl Karışımları ile çevreleyen bina temellerinin, deprem enerjisini zemin içinde yayarak deprem tehlikelerinin azaltılmasında önemli ve olumlu bir rol oynadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes can be hazardous to occupants and their assets, especially in some regions such as Turkey, Japan, Chile, and the United States of America etc. Nowadays, some regulations were published to mitigate the hazards occurring in buildings during earthquakes. Besides, the hazards can be mitigated by making use of different soil improvement methods such as Geotechnical Seismic Isolation (GSI) Systems which earthquake loads transferred from ground to structure are decreased using geotechnical materials. Gravel and Gravel-Rubber Mixtures (GRM) can be alternative materials for the GSI system because they provide more bearing capacity, less earthquake-induced settlements and high permeability. The aim of this thesis is to evaluate the effectiveness of the proposed Gravel and Gravel Rubber Mixtures (GRM) materials on the seismic performance of low-to medium-rise buildings by means of 1/10 scaled 3 and 5-story building models by shaking table tests. The shaking table experiments were conducted by considering different rubber content, thickness of GSI and the number of stories under various seismic motions. Within the scope of this thesis, all improved cases were compared with unimproved cases. This study showed that surrounding building foundations with Gravel or Gravel Mixtures plays a key and favorable role in the mitigation of earthquake hazards by dissipating earthquake energy inside the soil.