The impact of digital storytelling implementation through an animated video creation tool on speaking anxiety, willingness to communicate, and speaking performance: An empirical study
Dijital hikaye anlatım uygulamasının animasyonlu bir video oluşturma aracıyla konuşma kaygısı, iletişim kurma isteği ve konuşma performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Deneysel bir çalışma
- Tez No: 797812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı dijital öykü anlatımının ve ses kaydı etkinliklerinin öğrencilerin konuşma kaygıları, iletişim kurma istekleri ve konuşma performansları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Ayrıca, dijital öykü anlatımı kullanımına ve bunun konuşma kaygıları üzerindeki etkisine dayalı olarak öğrencilerin görüşlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çalışma için Irak'ta bir üniversitenin İngilizce bölümünden 99 Iraklı ikinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Araştırmada grup karşılaştrıma yöntemi benimsenmiştir. Verilerin toplanmasında karma yöntem metodolojisi kullanılmıştır. Nicel veriler, betimsel ve çıkarımsal istatistik uygulanarak analiz edilmiş, nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, dijital öykü anlatımının öğrencilerin konuşma kaygısını azaltmaya yönelik önemli ölçüde katkıda bulunduğunu gösterirken, ses kaydı etkinliklerinin ise öğrencileri belirgin bir şekildeetkilemediği görülmüştür. Ayrıca, dijital öykü anlatımı ve ses kaydının öğrencilerin iletişim kurma isteklerini artıramadığı görülmüştür. Sonuçlar ayrıca, dijital öykü anlatımının etkinliğe katılan öğrencilerin konuşma performansları üzerinde olumlu yönde önemli bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Öte yandan ses kaydı etkinliklerine katılan öğrencilerin konuşma puanlarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney grubundan yapılan görüşmelerden elde edilen nitel veriler, öğrencilerin kaygılarını ve iletişim kurma isteklerini etkileyen çeşitli faktörlerin olduğunu göstermektedir. Hata yapma korkusu, arkadaşlar tarafından olumsuz değerlendirilme korkusu, dil bilgisi eksikliği gibi faktörlerin öğrencilerin konuşma kaygıları üzerinde etkilerinin olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde, motivasyon, öğrenci aşağılanması, destekleyici sınıf atmosferi ve öğretimstili gibi nedenler öğrencilerin iletişim kurma istekleri üzerinde etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was designed mainly to investigate the effect of digital storytelling (DS) and voice recording activities on students' speaking anxiety, willingness to communicate (WTC), and speaking performance. Additionally, students' opinions on the use of DS and its effect on their speaking anxiety and WTC were explored. Ninety-nine second-year university students from the English department of an Iraqi university were targeted to be a sample of the study. A comparison group design was adopted as the research design, and mixed methods were employed for collecting data. Quantitative data were analyzed by applying descriptive and inferential statistics, and qualitative data through content analysis. The results showed that DS significantly contributed to reducing the students' speaking anxiety, while voice recording activities did not significantly affect it. Moreover, the findings revealed that DS and voice recording did not contribute to increasing WTC. Further, DS had a significant effect on the speaking performance of students who participated in DS activities. On the other hand, no significant difference was found in the speaking scores of students who took part in voice recording activities. Additionally, qualitative data obtained through interviews from the experimental group showed several factors affecting students' speaking anxiety and WTC. Factors such as fear of making mistakes, fear of negative evaluation by friends, and lack of linguistic knowledge affect students' speaking anxiety. Similarly, factors such as motivation, student humiliation, supportive classroom atmosphere, and teaching style affect students' WTC.