Atriyal fibrilasyonu olan hastaların kalp atım hızlarının değerlendirilmesi
Evaluation heart rates of patient with atrial fibrillation
  1. Tez No: 79783
  2. Yazar: ŞENAY BOZACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 7. ÖZET Araştırma atriyal fibrilasyonu olan hastalann kalp atım hızlarının değerlen dirilmesinde kullanılan metodlann hata ortalamalarım saptamak, hata ortalaması en az olan metodu belirlemek amacıyla deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Ocak 1999 - Nisan 1999 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Kurumu Ok meydanı Eğitim Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi ve Kardiyoloji servisinde bulunan atriyal fibrilasyonu olan hasta grubundan 30 olgu alındı. Deney grubunu radyal ve apikal nabız değerlendirmelerinden elde edilen kalp atım hızlan, Kontrol grubunu ise elektrokardiyografik değerlendirmeyle elde edilen kalp atım hızlan oluşturdu. Veri toplama aracı olarak hastalann demografik özelliklerim ve vital bulgu değerlerini kaydetmek üzere hastaya ait bilgi formu, kalp atım hızlannı değerlendirme metodlannda elde edilen verileri kayıt etmek üzere kalp atım hızını kayıt formu, kalp a- tım hızının değerlendirilmesinde kullanılmak üzere steteskop, saniyeli saat ve elektro kardiyografi cihazı kullanıldı. Elde edilen veriler istatistiksel yönden SPSS paket programında pearson korelasyon testi uygulanarak değerlendirildi. Değerlendirme sonuçlanna göre; Apikalden 0 ile başlayarak 60 sn süreyle nabız sayma metodundaki hata ortalaması ile diğer nabız sayma metodlanndaki hata ortalamaları arasındaki fark en az bulundu. Elde edilen bu sonuç doğrultusunda atriyal fibrilasyonu olan hastalann kalp atım hızlannın apikalden 0 sayma sayısı ile başlanarak 60 sn süreyle değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY This study was designed on an experimental basis to evaluate the average error rates of methods used in estimating heart rates of patients with atrial fibrillation and to determine the method with the least average error. The study sample was comprised of 30 patients with atrial fibrillation who were hospitalized in the Coronary Intensive Care Unit and Cardiology Department of Okmeydanı Training Hospital of the Social Insurance Organization. The study and con trol groups included radial and apical heart rates and heart rates obtained from electro cardiographic evaluation, respectively. Data were collected using chart information on demographic features and vital signs of the patients, heart rate charts, a stethoscope, a second-timer, and electro cardiography. Data were evaluated using Pearson correlation test on SPSS statistical pack age program. The study showed that the difference between the average error of counting apical heart rate commencing from“0”for 60 seconds and those obtained from other heart rate estimation methods was least. In the light of these findings we recommend to count the heart rates of pa tients with atrial fibrillation using the apical method starting from“0”for 60 secons.