Bitkilerdeki fungal hastalıkların tanılanması ve önlenmesi konusunda mikrobilgisayar programından yararlanma imkanları üzerine bir çalışma
The using possibilities of micro-computer programs in the fungal plant dieases
- Tez No: 4328
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışsa ile bitki hastalıklarının kontrolü ve tanılaması konusunda bir mikrobi Igisayar programı hazırlanmıştır. Program genel hatlariyle hastalık tanılama, bilgi girişi, değerlendirme ve bilgi bankası bölümlerinden oluşmaktadır. İlgili program için gerekli bilgi, bitki hastal Iklarlyle ilgili kaynaklardan sağlanmıştır, Bu bilgiler ve kaynaklar ekte verilmiştir. Hastalık tanılama işlemi bilgisayar tarafından dolaylı olarak yapılmaktadır. Ekranda görüntülenen hastalık belirtilerinin, hasta bitki materyali için uygun olan] kullanıcı tarafından bilgisayar ekranından seçilmekte ve işlem bittiğinde de değerlendirmeyi bilgisayar yapmaktadır, Eununla beraber tanılanmış hastalık hakkında daha geniş bilgi ayrıntılarının edinilmesine de program fırsat vermektedir, Ayrıca tanılanan hastalığın genel ve ki sayasal savaşımı hakkında bilgi edinmek ve kullanılması gerekli olan ilaç miktarını interaktiv sorulara verilen karşılıklar sonucunda hesaplamaktadır, Bu teı çalışması ile sadece buğdayın toprak üstü hastalıklarından olan 7' si hakkında işlem yapılmıştır, Hazırlanan program IBH - PC uyumlu ve BASICA yorumla yıcısının çalıştığı bütün bilgisayarlarda kullanılabilecek özelliktedir, SUMMARY THE USING POSSIBILITIES OF MICRO-COMPUTER PROGRAMS IN THE FUNGAL PLANT DISEASES This work contains, a microcomputer program which aims at the diagnosis and control of plant diseases. In general,it consist of diagnosis, input, evaluation and information bank. Related information concerning this program is gathered from the sources of plant diseases. These sources are given at the ewrf «ctt»£.WA V\s\:S. This thesis indirect diagnosis are performed by the computer the signs of the diseases are shown on the screen, and the suitable ones for the ill plant are chosen by the user and «hen this is completed, evaluation is performed by the computer again. The program makes it possible to get «are detail information about the diagnosed illness as wall. It also contains information on the general and chemical control of diseases. By interactive questions and answers, it can calculate the aaount of pesticide needed. With this work I have taken only seven of the aerial parts of wheat diseases. The program work on microcomputers compatible IBM PC with the BASICA interpreter. -24-
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma ile buğday bitkisinde etkili olan toprak üstü fungal hastalıklarının 7 'si hakkında tan ilana ve savaşıma yönelik bir mikrobilgisayar programı hazırlanmıştır. Program GW-3ASIC diliyle yazılmış olup, BASICA yorumlayıcısı altında ÎBH-PC uyumlu bütün mikrobilgisayarlarda çalışabilir özel! iktedir, Program; hasta! ik tanılama, bilgi girişi, değerlendirme ve bilgi bankası niteliğindeki bölümlerden oluşmaktadır. ABSTRACT This work contains a microcomputer program which aims the diagnosis and the control of seven of the atrial part of fungi that cause infections in wheat. The program is written in GW-BASIC, it can work on all computers conforming IBM PC with the interpreter of BASICA. It consists of diagnosis of the diseases, input, evaluation and information bank subroutines.