Yenidoğan kalça çıkıklarının tespitinde alınacak ölçümler için doğru resim karesinin seçilmesi
Choosing the appropriate frame from a video for detection of newbornhip dislocations
- Tez No: 797856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN OKTAY ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kalça muayenesi her yenidoğan için düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bebeklerde gelişimsel bozuklukların tespitinin erken yaşta olması çok önemlidir. Teşhis edilmesi gereken problemlerden biri de yenidoğan bebekler için gelişimsel kalça displazisidir. Gelişimsel kalça displazisi yenidoğan bebeklerde en sık görülen kas iskelet sistemi problemlerinden biridir. Erken yaşta teşhis ve tedavi edilmesi ile, bireyin ilerleyen zamanlarda problem yaşamadan hayatına devam etmesi sağlanabilir. Gelişimsel kalça displazisi femur başı ile asetabulum arasındaki normal ilişkinin bozulmasıdır. Yenidoğanların doğru değerlendirilmesi açısından hemşire, ebe, çocuk doktorları, aile hekimleri ve ortopedistlere önemli sorumluluklar düşmektedir. Sağlık çalışanları yenidoğanlarda görülen gelişimsel kalça displazisi teşhisi esnasında ortam şartları, yenidoğanların ağlaması, ultrason cihazının kontrolündeki zoruluklar ve deneyimsizlik gibi durumlardan dolayı kalça muayenesi işlemi esnasında zorluk yaşayabilmekte ve ultrasonda ölçüm yapılacak doğru kareyi bulmakta zorlanabilmektedirler. Erken teşhis için gerekli olan doğru karenin bulunması işlemi, görsel benzerlik indexi ve özellik benzerlik indexi metodları ile bu çalışmada gerçekleştirilmiştir. Görsel benzerlik index ve özellik benzerlik indexi metodu için standart şablonlar kullanılarak teşhis için gerekli karenin en yüksek benzerliğinin olduğu yerde sonuçlar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hip examination should be done regularly for every newborn. It is very important to detect developmental disorders in infants at an early age. Diagnosing one of the problems that needs to be addressed is developmental hip dysplasia for newborn babies. Developmental dysplasia of the hip is one of the most common musculoskeletal problems in newborn babies. At an early age with diagnosis and treatment, it can be ensured that the individual continues his/her life without any problems in the future. Developmental dysplasia of the hip is the disruption of the normal relationship between the femoral head and the acetabulum. Nurses, midwives, pediatricians, family physicians, and orthopedists have important responsibilities in terms of correct evaluation of newborns. During the diagnosis of developmental dysplasia of the hip in newborns, healthcare professionals may experience difficulties during the hip examination process due to environmental conditions, crying of newborns, difficulties in controlling the ultrasound device and inexperience, and may have difficulty in finding the right frame to measure on ultrasound. The process of finding the right frame, which is necessary for early diagnosis, was carried out in this study with the visual similarity index and feature similarity index methods. Using standard templates for the visual similarity index and feature similarity index method, results are reported where the highest similarity of the frame required for diagnosis is found.