Assessment for identifying skills gaps in high performance computing related higher education programs by using NLP
Yüksek başarımlı hesaplama ile ilgili yükseköğretim programlarındaki beceri boşluklarını NLP kullanarak belirlemek için değerlendirme
  1. Tez No: 797855
  2. Yazar: GÜLŞAH KARGIN ASLIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU GÜNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnsanlar, bugünün ve geleceğin dünyasında çalışmak, iletişim kurmak, bilgilere, ürünlere ve hizmetlere erişmek ve ayrıca sosyal faaliyetlerine katılmak için daha büyük ve daha geniş yeteneklere ihtiyaç duyar. İnsanlara yaşamları boyunca çeşitli eğitim türleri ve dereceleri arasında, eğitim ve istihdam arasında ve ulusal sınırların ötesinde geçiş yaparken becerileri edinmelerinde ve güncellemelerinde yardımcı olmak için, mevcut becerilerin iyi bir şekilde anlaşılması ve değerlendirilmesi hayati önem taşımaktadır. Beceri/yetenek arzı ve işgücü piyasasının ihtiyaçları bu şekilde birbiriyle daha iyi eşleşebilir. Özellikle yeni gelişen teknolojilere ve rekabete ayak uydurmak için en uygun ve gerekli teknik/yumuşak beceri ve yetkinliklerin araştırılması çok önemlidir. Bu nedenle günümüzde beceri gereksinimlerinin tanımlanması ve sınıflandırılmasına yönelik çalışmalara rastlanmaktadır. Bu bağlamda en önemli örneklerden biri çok dilli bir yapıya sahip olan Avrupa Beceriler, Yetkinlikler, Yeterlilikler ve Meslekler (ESCO) çerçevesidir. ESCO'da tanımlanan hedefler, çok dilli terminoloji kullanarak yeterliliklerin öğrenme çıktılarını tanımlamak, programların işgücü piyasasından gelen geri bildirimlere göre uyarlanması ve akademi ile yakın çalışmak olarak belirlenmiştir. Sektörde beceri gereksinimlerinin önemi kabul edilse de beceri uyumsuzluğu hala mevcuttur, bu da üniversiteden mezun olduktan sonra bir alanda uzmanlaşmak isteyen kişilerin operasyonel mükemmelliğe ulaşmasının önünde engel teşkil etmektedir. Bu nedenle, bu tez, bir uzmanlık alanındaki beceri uyumsuzluklarını ortaya çıkarmayı ve en alakalı birkaç meslek için hangi becerilerin gerekli olduğunu gösteren Doğal Dil İşleme (NLP) kullanılarak hazırlanan bir metodoloji geliştirerek seçilen lisansüstü programların bu mesleklerin gereksinimlerini ne kadar iyi karşıladığını nicel olarak göstermeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasının motivasyonu, tüm eğitim seviyelerine, akademik programlara ve müfredatlara uyarlanabilir bir metodoloji geliştirmeye dayanmaktadır. Bu çalışma akademi ve iş dünyası için ölçülebilir sonuçlar üretmek amacı ile akademik programların mevcut müfredatlarını yeterlilik çerçeveleri ile karşılaştırmak için herhangi bir alanda uygulanabilir. Geliştirilen metodolojiyi göstermek için yüksek performanslı bilgi işlem örnek olarak seçilmiş, beceriler belirlenmiş ve iki lisansüstü program değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People require a greater and broader set of abilities to work, communicate, access information, products, and services, as well as to participate in social and civic activities in the world of today and future. In order to assist people in acquiring and updating skills throughout their lives as they transition between various types and degrees of education, between education and employment, and across national boundaries, a good understanding and valuation of the skills available are vital. The supply of skills and the needs of the labor market can better match each other in this way. In particular, the search for the most appropriate and necessary hard/soft skills and competencies to keep up with the new developing technologies and competition is very important. For this reason, studies on the definition and classification of skills requirements are encountered today. In this context, one of the most important examples is the European Skills, Competences, Qualifications and Occupations framework, which has a multilingual structure. The objectives defined in ESCO are to describe the learning outcomes of the qualifications by using multilingual terminology, the adaptation of the programs according to feedback from the labor market, and work with academia closely. Although the importance of skills requirements is recognized in the industry, skills misalignment still exists, which poses an obstacle for people who want to specialize in a field after graduating from university to achieve operational excellence. Therefore, this thesis aims to reveal skill mismatches in a field of specialization and to quantitatively show how well the selected graduate programs meet the requirements of these occupations by developing a methodology that uses Natural Language Processing (NLP) and shows up what skills are required for some of the occupations that are most relevant in the chosen field of specialization. The motivation of this thesis work is based on developing a methodology adaptable to all education levels, academic programs, and curriculums and can be applied to any domain for comparing the existing curriculum of the defined academic program with qualifications frameworks to produce measurable results for academia and business. In order to demonstrate the developed methodology, high performance computing has been selected as an example, skills have been identified and two graduate level programs have been evaluated.