Suça itilmiş çocukların adli tıp açısından incelenmesi ve cazaevinde bulunan suça itilmiş çocukların deskriptif olarak incelenmesi
  1. Tez No: 79787
  2. Yazar: NEJAT AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
120 7. ÖZET Araştırma, suça yönelmiş olan çocukların içinde yaşadıkları sosyolojik özellikler ile farik ve mümeyyizlik kavramının işleyişini tartışmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karşılaştırmalı tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Bakırköy Çocuk ve Kadın Tutukevi, erkekler koğuşunda bulunan 100 tutuklu çocuk ile kontrol grubu olarak Bahçelievler Belediyesi Kültür Merkezine çeşitli etkinlikler için gelen ve suçla ilişkisi olmamış 100 çocuk arasında yapılmıştır. Araştırmada, tutuklu çocuklar ve suçla ilişkisi olmayan çocuklar için ayrı ayrı adapte edilmiş anket formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, tutuklu çocukların sosyalleşme sürecini yaşadıkları aile, okul, akran grubu, iş yaşamı gibi grupların sosyolojik özeliklerinin suç işlemeye, kontrol grubunun içinde bulunduğu aynı grupların özelliklerinden dana fazla elverişli olduğu gözlenmiştir. Bu gözlem, sosyalleşme surecindeki sosyal anorninin, çocuk suçluluğu ile yakından bağlantılı olduğunu ortaya koymuştur. Bulgularımız sonuçlarına dayanarak, suçla ilişkili olan çocuğun yargılama sürecinde önemli etkiye sahip olan“farik ve mümeyyizlik”incelemelerinin, temel olarak psiko patolojik bir inceleme olmasıyla birlikte, çocuğun sosyal çevre özellikleri ve içinde bulunduğu ortamda varolan ve sosyal anomi özellikleri gösteren konumlarında göz önüne alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Social characteristics of children who drifting to criminality and child who has reached the age öf discretion have been debated in our research. Multiple comparison method has been used in it. It has been done between two groups. First group was 100 male children who were under arrest in Bakırköy child and women jail and other group was 100 male children who were studying different cultural activity in Cultural Center of Bahçelievler Local Government Two different adaptation questionnaires have been adapted in our research. First adaptation of questionnaire has been used for under arrest group and other adaptation for control group. In result of research; sociological group as a family, school, friendship group and job life of delinquent has been more suitable to criminality then non- delinquent group. There is relationship between social deformation in socialization process and delinquent Because of result of our research we suggest that although reaching the age of discretion is basic psychopathologtcal research also take note to the characteristic of social deformation in socialization process.