Antisosyal kişilik bozukluğuna eğilimli ergenlerin psikopatoloji ve kişilik özellikleri açısından incelenmesi
  1. Tez No: 79788
  2. Yazar: ALPER ENGELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SEDAT ÇÖLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Antisosyal Kişilik Bozukluğu 58 ÖZET Bu çalışmada ortaokul ve liselerde okumakta olan 407 suç işlememiş ergene Cornell Index testi uygulanarak antisosyal kişilik bozukluğuna eğilimli olanlar tesbit edildi. Bu ergenlerin oranı % 10.2 (n = 42) idi. Araştırmanın ikinci kısmında bu kişilerin kişilik ve psikopatolojik özellikleri açısından normallerle karşılaştırılması yapıldı. Bunun için EPQ verildi. Buna göre bu tip kişilik bozukluğuna eğilim gösteren ergenlerin daha fazla psikopatolojik yakınmaya sahip olduğu görüldü. Üstelik kontrol grubundan bazı kişilik nitelikleri açısından da farklılaşmaktaydılar. Antisosyal ergenler nörotik ve psikotik kişilik özelliklerini daha çok göstermekteydiler. Ancak, dışadönüklük açısından bir farklılık sergilememekteydiler. Bu bulgulara göre patolojik kişilik yapısının psikopatolojik yakınmalar için zemin hazırladığı ve ayrıca bu kişilerin diğer kişilik nitelikleri açısından da normal ergenlerden önemli farklılaşmalar gösterdiği kabul edildi. Antisosyal ergenlerin kişilik yapısı suç işlemiş ergenlerin kişilik yapısına benzerlik göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
Antisosyal Kişilik Bozukluğu 39 ABSTRACT In this present study, 407 adolescents who are registered in a secondary or high school in Istanbul, and have not committed any crime received Cornell Index. Those adolescents who have a tendency for Antisocial Personality Disorder has been detected. The percentage of these adolescents is % 10.2 (n = 42). In the second part of the study these adolescents were compared to normals with the respect of personality profiles and psychopathological features. Subjects were given EPQ in order to do that. Adolescents who showed a tendency for that type personality disorder had more psychopathological complaints. Furthermore, they had differed from controls with the respect of personality. Antisocial adolescents showed more neurotic and psychotic personality features compared to normals. However, they did not represent any difference with the respect of extroversion. Based on these findings, it was accepted that personality disorder may act a risk for psychopathological complaints, and also antisocial adolescents differ from normal population with the respect of some other personality characteristics. Antisocial adolescents were similar in personality type to juvenile delinquents.