Parallel processor algorithms
- Tez No: 7979
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Eş kullanımlı işlemciler, günümüzde son derece geniş bir uygulama alanına sahiptirler ve bunlarla ilişkili olarak ortaya çıkan en iyi çözüm problemleri oldukça sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu çalışmada, kesintisiz olarak gerçekleştirilmesi gereken işler için eş kullanımlı işlemcilerin kullanımını kapsayan geniş bir kaynak taraması yapılmış ye bu ortamda ortaya çıkabilecek en iyi çözüm problemlerinden bazıları için mevcut olan yöntemler sunulmuştur. Daha sonraki bölümde ise, bu problemlerden üçü için geliştirilen sezgisel yöntemler tanımlanmış ve bunların denendikleri değişik örnek grupları için performansları sunulmuştur. Algoritmalardan ikisinin son derece kullanışlı olduğu, üçüncü algoritmanın ise belirli bir yük dağılımına sahip problemlerde iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Application areas of the parallel processors in real-life are quite T?ide and optimization problems related to the parallel processors are Trell-kno-wn problems. In this study, an extensive literature survey related to the parallel processors for nonpreemptive jobs is given and existing algorithms for several problems arising v/ith the parallel processors are presented. In the remaining part nev heuristic algorithms developed for three different problems in this area are stated and evaluated. Performances of the algorithms on the example problems indicate that tro of the algorithms are very effective. But, the thir^ algorithm is effective on the problems having a certain type of load distributions. '