Analysis and evaluation of linear programming software package
- Tez No: 7978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Simplex metodu 1949 yılında George B.Dantzig tarafından geliştirildiğinden beri doğrusal programlama problemleri çözmek amacıyla yaygın olarak kullanılan bir prosedürdür. Bu metot teknik ve teorik gelişmelerle hız, güvenirlik ve kesinlik bakımından daha da güçlendirilmiştir. iyi bir doğrusal programlama paketinin tüm bu metodları kullanıyor olması gerekir. Bu çalışmada Simplex metodundaki yukarıda belirtilen gelişmelerle ilgili kısa açıklamalar verilmektedir. Simplex temelinde basit bir metottur. Bu gelişmeler ve mikrobilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler (düşen maliyetler ve artan güç açısından) orta ve büyük boyda pekçok doğrusal programlama probleminin kullanımı kolay paketlerle çözümünü mümkün kılmıştır. Bu yüzden doğrusal programlama paketleri gün geçtikçe daha yaygınlaşmaktadır. Kullanıcılara sunulan seçeneklerin çeşitliliği piyasadaki paketlerin değerlendirilmelerini ve karşılaştırılmalarını zorlaştırmaktadır. üreticilerin iddiaları yanıltıcı ve abartılı olabilmektedir. Böylece, bu çalışmada, doğrusal programlama paketleri FLP7-256, FLP7-320, Lindo, Hyperlindo ve Mixed Feed Optimization da tanıtılmış ve çözüm kaabilıyetleri, hız, kesinlik ve f onksiyonellikleri açısından karşılaştırılmış ve değerlendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Simplex method is a reliable procedure for solving linear programming problems that has been used widely since its development in 1949 by George B. Dantzig. The method has been further strengthened in terms of speed, reliability and accuracy in recent years through a series of technical and theoretical improvements. A good linear programming software package must be using all these available methods. In this study short explanations for the above mentioned improvements in Simplex method are given. The basic simplicity of the simplex method, together with these mentioned improvements and advances in microcomputer technology (in terms of reduced cost and increased power) now enable the solution of many LP models, even medium and large sized ones, on microcomputers through easy to use solution packages. Therefore, there is an ever growing range of linear programming software packages. The diversity of the choice available to the users make it difficult to evaluate and compare the packages in the market. Suppliers' claims may be misleading and exaggurated. Thus, in this study, also linear programming packages FLP7-256, FLP7-320, Lindo, Hyperlindo and Mixed Feed Optimization are described, compared and evaluated for their solution capabilities, speed, accuracy and functionality.