A Decomposition based solution procedure for multi stage production scheduling problems
- Tez No: 7980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
iv COK AŞAMALI ÜRETİM ÇIZELGELEMESI PROBLEMLERİNDE AYIRMA ESASLI ÇÖZÜM YÖNTEMİ KULLANIMI. Bu çalışmada çok sayxda üretim kalemi için, çok sayıdaki zaman di 1 imi erinde, ardanda sıralı çok aşamalı Önceden bilinen ve dinamik talep miktarlı üretim için çizelgeleme problemi incelenmektedir. Hazırlama maliyetleri yok sayılmakta ve stok tutma harcamalarını en azımsamak amaç kabul edilmektedir. Tanımlanan problem bir doğrusal program olarak formüle edilebilir ve doğrusal programlama yazHimları kullanılarak çözülebilir. Ancak gerçek problemlerin çözümlerinde, genel Simplex kuramına dayanan yazılımlar bilgisayarlarda hafıza yetersizliğine sebep olabilir. Bu problem türü üzerinde, Dantzig Wolfe Ayırma Yönteminin uygulanma olanağı vardır ve bu yöntemin bilgisayarlarda önemli hafıza ve işlem (dolayısıyla işlem zamanı) tasarrufu sağladığı gözlenebilir. Bu çalışmada iki aşamalı problemleri s'öz edilen yöntem aracılığıyla çözmek amacıyla bir yazılım da hazırlanmıştır. Ayırma Yöntemi ikiden çok aşamalı problemlerde de uygulanabilir ve Ilkleme sırasında genel Simplex esaslı yöntemlerin kullanımı amaç fonksyonun daha genel 1 estir i 1 ebi lmesine ek olanaklar sağlar.
Özet (Çeviri)
iii A DECOMPOSITION BASED SOLUTION PROCEDURE FOR MULTI STAGE PRODUCTION SCHEDULING PROBLEMS. In this study, a multi item, multi period, serial multi stage, known and dynamic demand production scheduling problems considered. Set-up costs are assumed negligible. The objective is inventory holding cost minimization. This problem may be formulated as a linear programming problem and can be solved by using linear programming packages. However, general simplex methodology based computer codes may have some size problems in solving real cases. For solving this class of problems, application possibilities of Dantzig Wolfe Decomposition Principle based solution procedures have been investigated and it has been demostrated that the Decomposition approach will lead to considerable memory savings and mathematical operation savings which would lead to execution time savings. Some hierarchical algorithms have been examined and used for generating initial basic feasible solutions, and a computer code has been prepared for solving two stage problems. Adaptation possibilities of the Decomposition Procedure to S stage scheduling problems have been discussed and some small size applications of two and three stage scheduling problems have been performed. Additional possibilities provided by general simplex based initialization procedures have been discussed.