CCCII kullanılarak akım modlu kesirli dereceli basamak süzgeç tasarımı
Fractional ordered shelving filter desing with current mode using CCCII
- Tez No: 797916
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında, iki adet ikinci nesil akım kontrollü akım taşıyıcı (CCCII) elemanı kullanılarak kesirli-dereceli akım modlu alçak geçiren ve yüksek geçiren basamak süzgeç tasarımı yapıldı. Bu tasarım için iki adet CCCII, dört adet direnç, bir adet topraklanmış kapasitör kullanıldı. Bir adet CCCII ile süzgeç yapısı oluşturulurken, ikinci CCCII elemanı ile basamak süzgeç devresini oluşturabilmek için giriş akımını çoğaltmak amacıyla kullanıldı. Sunulan basamak süzgeç devresinin kesir derecesi için 𝛼 = 0.7, 0.8 ve 0.9 olarak belirlendi. Tasarımı yapılan kesirli-dereceli basamak süzgeç devresi için kesirli-dereceli kapasitör kullanıldı. Kesirli kapasitör elemanı Foster-I 𝑅C devresi kullanılarak elde edildi. Akım kontrollü akım taşıyıcının (CCCII) iç yapısı için Bipolar Junction Transistors (BJT) kullanıldı. Tasarımı yapılan basamak süzgeç devreleri PSpice programndan yararlanılarak ve kesim frekansı 1kHz olarak benzetimleri yapıldı. Tasarlanan devrelerin teorik sonuçları benzetim sonuçları ile doğrulandı. Elde edilen benzetim sonuçlarından, gerçekleştirilen süzgeçlerin akustik band uygulamaları için uygun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a fractional-order current mode low-pass and high-pass stepper filter design was made using two second generation current-controlled current carrier (CCCII) elements. Two CCCII, four resistors, one grounded capacitor were used for this design. While the filter structure was created with one CCCII element, it was used to multiply the input current in order to form the step filter circuit with the second CCCII element. For the fractional order of the presented step filter circuit, 𝛼 = 0.7, 0.8 and 0.9. A fractional-order capacitor was used for the designed fractional-order step filter circuit. The fractional capacitor element was obtained using the Foster-I 𝑅C circuit. Bipolar Junction Transistors (BJT) were used for the internal structure of the current controlled current carrier (CCCII). The designed step-filter circuits were simulated using the PSpice program and the cut-off frequency was 1kHz. The theoretical results of the designed circuits were verified with the simulation results. From the obtained simulation results, it was seen that the realized filters are suitable for acoustic band applications.