Molar dişlere farklı materyallerle uygulanan onlay restorasyonların oklüzal yükleme sonrası kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of fracture strengths of onlay restorations applied with different materials on molar TEETH after occlusal loading
  1. Tez No: 797915
  2. Yazar: ALEYNA ÖYKÜ AKBAŞAK SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, aşırı koronal madde kaybına sahip alt çene molar dişlerin fiber ile güçlendirilmiş kompozit rezin kullanılarak farklı kalınlıklarda uygulanan kor yapı üzerine kompozit rezin ile direkt olarak hazırlanan ve farklı seramik bloklarda indirekt olarak hazırlanan onley restorasyonların 2 yıllık mekanik yaşlandırılması sonucu kırılma dayanımlarının karşılaştırılması ve kırık tiplerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 120 adet sağlam alt çene molar dişe lingual tüberkülleri içine alacak şekilde MOD kaviteler oluşturuldu ve 15 adet sağlam diş kontrol grubu olarak ayrıldı. Her gruptaki örnek sayısı 15 olacak şekilde 8 adet çalışma grubu oluşturuldu. 3 grup dişe farklı kalınlıklarda (0,1,4,5 mm) kısa fiber ile güçlendirilmiş kompozit rezin (KFGK) kor altyapı oluşturuldu ve üzerine kompozit rezin (KR) kullanılarak çift yapılı biyomimetik restorasyonlar oluşturuldu. 1 grup yalnızca KFGK ile restore edildi ve restorasyonun oklüzal yüzeyine akışkan kompozit ile boyama yapıldı. Geriye kalan 4 indirekt restorasyon grubundan 2 tanesine 2 mm kalınlığında KFGK ile kor altyapı uygulandı ve diğer 2 gruba kor altyapı oluşturulmadı. Dişlere uygulanacak olan onley restorasyonları farklı CAD/CAM materyalleri (Cerasmart 270 ve Initial LiSi Blok) kullanılarak tamamlandı ve adeziv simantasyonları gerçekleştirildi. Üretimi tamamlanan restorasyonlar çiğneme simülatöründe 150 Newton oklüzal yük altında, 1,53 Hz frekansta 500.000 döngü ile 2 yıllık klinik kullanımı simüle etmek amacıyla mekanik yaşlandırmaya tabii tutuldu. Mekanik yaşlandırma sürecini tamamlayan örneklere, universal test cihazı kullanılarak, dişte kırık oluşuncaya kadar statik kırma testi uygulandı. Kırılma tipleri görsel olarak analiz edildi. Kırılma dayanımı verileri tek yönlü varyans analizi ANOVA (p=0,05) ve Duncan'ın çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak analiz edildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre en yüksek kırılma dayanımı gösteren grup 2647 Newton ile yalnızca KFGK ile restore edilen grup olmuştur. Kor altyapı bulundurmayan direkt ve indirekt restorasyon gruplarının kırılma dayanımları arasına istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. KFGK kor altyapı varlığı direkt kompozit ve indirekt cerasmart 270 restorasyonların kırılma dayanımını artırmıştır ancak indirekt Initial LiSi Blok restorasyonunu kırılma dayanımının KFGK kor altyapı uygulandığında, uygulanmadığı duruma göre daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to compare the fracture strengths and evaluate the fracture types of onlay restorations prepared either directly with composite resin or indirectly with different ceramic blocks, are applied at different thickness on the core structure reinforced with fiber-reinforced composire resin for the crowns of mandibular molars with excessive coronal substance loss, after a 2-year mechanical aging process. In our study, MOD cavities were prepared on 120 intact mandibular molars to accommode lingual cusps, and 15 teeth were selected as the group and no treatment was applied to these teeth. Eight study groups were formed, each with 15 specimens, including three groups in which short fiber reinforced composite resin (SRFC) core structure was prepared with different thickness (0,1,4,5 mm) on the teeth, and bi-layer biomimetic restorations were created by using composite resin (CR) on top of it. One group was only restored with SFRC and the occlusal surface of the restoration was stained with flowable composite. Two of the four remaining indirect restoration groups were applied with 2 mm thick SFRC core structure, while the other two were not. Onlay restorations to be applied to the teeth were completed using different CAD/CAM materials (Cerasmart 270 (GC, Tokyo, JAPAN) and Initial LiSi Block (GC, Tokyo, JAPAN)), and adhesive cementations were performed. The completed restorations were subjected to mechanical aging to simulate 2-year clinical use under 150 Newton occlusal load, 1.53 Hz frequency, and 500,000 cycles in a chewing simulator. Static fracture testing was performed using a universal testing machine on the specimens that completed the mechanical aging process until the tooth broke. Fracture types were analyzed visually. Fracture strength data were analyzed using one-way analysis of variance ANOVA (p=0.05) and Duncan's multiple comparison tests. According to the results of our study, the group that showed the highest fracture strength was the one restored only with SFRC with a value of 2647 Newton. There was no statistically significant difference in fracture strengths between the direct and indirect restoration groups without core structures. The presence of SFRC core structure increased the fracture strength of direct composite and indirect Cerasmart 270 restorations, but it was concluded that the fracture strength of indirect Initial LiSi Block restoration was lower when the SFRC core structure was applied than when it was not applied.