Kirlenmiş sulardan killerle ağır metal iyonlarının giderilmesi
The Removal of heavy metal ions from contaminated water by the aid of clays
- Tez No: 29471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TÜTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
KİRLENMİŞ SULARDAN KİLLERLE A?IR METALİ YONLARI NI N Gİ DERİ LMESİ ÖZET Çevre kirliliğinde etkili olan PbCII) ve Cd(II) iyonlarının üç değişik adsorbanda -Ünye Montmorilloniti (kil), Bigadiç Klinoptiloliti (zeolit) ve kırmızı çamurda (Seydişehir Alüminyum tesisleri atığı)- tutulmaları incelendi. Söz konusu katyonların kirlenmiş sulardan giderilmelerinin kantitatif tayini için karıştırma ve kolon denemelerinden yararlanıldı. Karıştırma yönteminde her iki metal iyonunun maksimum giderilmesi için 1 saatlik karıştırma süresinin yeterli olduğu bulundu. Bu süre sonunda elde edilen tutma kapasitesi değerleri 1 g adsorban varlığında kırmızı çamur, kil, zeolit sırasıyla PbCII) iyonu için; 98 mg, SO mg, 26 mg, CdCII) iyonu için; 17.8 mg, 6.8 mg, 3.46 mg olarak saptandı. Her iki metal iyonunun uygun konsantrasyondaki çözelti ler iyle adı geçen üç adsorbanla yapılan kolon denemelerinde elde edilen kapasite değerlerinin ise karıştırma ile bulunan değerlerden daha yüksek olduğu görüldü. Bu değerler yukarıdaki sırayla PbCII) iyonu için; 47. S mg, 76 mg, 45.8 mg CdCII) iyonu için; 30.4, 11.1, 4.S5 mg'dır.
Özet (Çeviri)
THE REMOVAL OF HEAVY METAL IONS FROM CONTAMINATED WATER BY THE AID OF CLAYS SUMMARY The uptake of environmentally important heavy metals such as PbCII) and CdCII) by three different sorbents, i.e., montmorillonite type clay from Unye» clinoptilolite (zeolite) from Bigadiç and bauxite waste Cred mud) from Seydişehir Aluminium Plant has been investigated. Contact and column tests were performed for the quantitative estimation of the removal efficiency of these cations from contaminated water. An agitation period of one hour was sufficient for achieving maximum removal of the two metal ions in contact experiments. The equilibrium uptake of 1 g amounts of the sorbents, i.e., red mud, montmorillonite and zeolite were 98 mg, SO mg and 26 mg for PbCII) and 17.8 mg, 6.8 mg and 3.46 mg for CdCII), respectively. The equilibrium uptake capacity of the metals on the same sorbents was found to be basically greater in column experiments than that of contact tests. Column results were 47.5 mg, 76 mg and 45. 8 mg PbC I I ), and 30.4 mg, 11.1 mg and 4. 55 mg for CdCII) red mud, montmorillonite and zeolite, respectively. Key words : Sorption, leadCII), cadmiumCII), bauxite waste red mud, montmorillonite, clay, clinoptilolite, zeolite, heavy metal removal.