GATA Eğitim Hastanesi sağlık hizmetleri kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla sağlık çalışanlarının kurumdan beklentilerinin analizi
Analysis of expectations of health personnel from hospital management to improve the quality of health service in GAMA
  1. Tez No: 79793
  2. Yazar: CESİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Hastaneler amaçlarını insan kaynakları ile gerçekleştiren sosyal sistemlerdir. Hastane amaçlarının gerçekleştirilmesi, yöneticinin temel sorumluluğudur. Bu nedenle hastane yöneticileri yönettikeri personelin beklentilerini belirlemek, ölçmek ve analiz etmek zorundadırlar. Yöneticiler personelin beklentilerini belirleyebilirse, personel motivasyonunu ve verimliliğini arttırmak için yeni stratejiler geliştirebilirler. Bu çalışmanın amacı hem personel beklentileini hem de bu beklentilerin karşılanma düzeyini belirlemektir. Araştırma evrenini GATA Eğitim Hastanesinde çalışan sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırma ömekleminde rasgele seçilen 526 personel yer almaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak 49 sorudan oluşan Beşli Likert tipi anket yöntemiyle toplanmıştır. Personel beklenti boyutlarını belirlemek için çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemi olan faktör analizi kullanılmıştır. Kavramsal tutarlılığı sağlamak için varimax rotasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Varimax rotasyon işlemi ile yürütülen faktör analizi sonucunda belirlenen personel beklentileri birbirinden bağımsız on boyut altında toplanmıştır. Bu boyutları şunlardır: a. Gelişme olanakları, b. Çalışma koşulları, c. özerklik, d. Amaç ve politikalar, e. Yönetim tarzı, f. Eşitlik, g. Görevin açıklığı, h. Tanınma, i. İş güvencesi j. Maaş Beklenti düzeyleri bakımından gruplar arasında farkın test edilmesi için tek yönlü ve çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Grup ortalamaları arasındaki farkların belirlenmesi yanında, hangi grup ortalamasının diğerlerinden farklı olduğunu belirlemek için LSD testi uygulanmıştır. 173
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF EXPECTATIONS OF HEALTH PERSONNEL FROM HOSPITAL MANAGEMENT TO IMPROVE THE QUALITY OF HEALTH SERVICE IN GMMA TRAINING HOSPITAL SUMMARY Hospitals are social systems that achieve their objectives through the use of human resources. Achieving hospital organizational objectives is the hospital administrator's ultimate responsibility. For that reason hospital administrators should identify, measure and analyze expectations of personnel they manage. If administrators notice the expectations of personnel, they can develop new strategies to improve personnel motivation and productivity. The purpose of this study is to determine both personnel expectations and fulfillment levels of these expectations. Study population comprised health personnel working in GMMA (Gülhane Militay Medical Academy) Training Hospital. Sample size included 526 personnel randomly selected. Questionnaire method was employed for data collection. Factor analysis, a multivariate statistical analysis method, was applied to determine dimensions of expectations of personnel groups. Varimax rotation procedures were performed to assure conceptual consistency. Determined by factor analysis with varimax rotation, dimensions of personnel expectations are as fallow: 1. Professional development opportunities 2. Working conditions 3. Recognition 4. Task (Role) clarity 5. Autonomy 6. Management style 7. Equity 8. Objectives and Policies 9. Job security 10. Wage The One-Way ANOVA and Two Sided ANOVA procedure was used for one way analysis of variance for a quantitative dependent variable (groups) by a single factor (one dimension of expectations) variable. In addition to determining that differences exist among the group's means, LSD procedures were employed to know which groups' means differ. 174