Fare melanom tümör modelinde radyoterapide kullanılan farklı doz hızlarının tümör mikroçevresi üzerine etkileri
Effects of different dose rates on tumor microenvironment in a mouse melanoma tumor model
  1. Tez No: 797964
  2. Yazar: MELEK TUĞÇE YILMAZ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. PERVİN HÜRMÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Radyoterapide (RT) doz hızı hücre sağ kalımını etkileyen önemli bir değişkendir. Doz hızının, tümör hücreleri üzerine etkileri iyi tanımlanmış olsa da kanser prognozu, rekürrensi ve tedavi yanıtında önemli olan tümör mikroçevresi (TMÇ) üzerine etkileri bilinmemektedir. Bu çalışmada, eksternal RT uygulamalarında sık kullanılan 3 farklı doz hızının TMÇ üzerine etkileri araştırmak amacı ile sinjenik tümör modeli oluşturuldu. Bu modeli oluşturmak için 54 adet 6-8 haftalık C57BL/6 fare ve B16-F10 hücre dizisi kullanıldı. Farelerin flankına ekilen tümör günlük olarak takip edildi. En az 0,5 cm çapa gelen tümörlere 2 farklı dozda (2 ve 10 Gy) ve 3 farklı doz hızında (1 Gy/dk, 6 Gy/dk, 14 Gy/dk) RT uygulandı. RT sonrası 7. günde farelerin kanları ve tümör dokuları hasat edildi. Tek hücre jel elektroforezi ile kan mononükleer hücrelerinde DNA kırığı miktarı ölçüldü, tümör dokusunda ise TMÇ histomorfolojik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The dose rate is an important variable that affects cell survival. With the introduction of modern accelerators and treatment techniques with high dose rate capacity, it has become important in external radiotherapy (RT) applications. Although the effects of dose rate on tumor cells are well defined, Its impact on the tumor microenvironment (TME), which is important phenomenon in cancer prognosis, recurrence, and treatment response, is unknown. An efficacy study of RT delivering 2 Gy and 10 Gy at 3 different dose rates (1 Gy/min, 6 Gy/min, 14 Gy/min) was performed in immunocompetent C57BL/6 mice carrying B16-F10 syngeneic tumors. On day 7 post-RT, the blood and tumor tissues of mice were harvested. The amount of DNA breakage in blood mononuclear cells and the histomorphological features of TME in tumor tissue were examined.