Yaşlı bireylerin yaşlılığa uyum düzeyi ile ağrı arasındaki ilişki
The relationship between the level of adaptation to old individuals and pain
- Tez No: 797965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER DURU AŞİRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı; 65 yaş ve üzeri bireylerde yaşlılığa uyum düzeyi ile ağrı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında sanal kartopu örnekleme yöntemiyle Mersin ilinde yürütülen tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmaya 65 yaş ve üzeri 420 birey katıldı. Araştırmanın verileri Birey Tanıtım Formu, Yaşlılarda Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği ve Geriatrik Ağrı Ölçeği ile toplandı.“Google Forms”uygulamasında hazırlanan veri toplama formunun online anket linki yaşlılara veya yakınlarına e-posta ya da elektronik iletişim (WhatsApp, Facebook, Telegram, Instagram) yoluyla ulaştırılarak araştırma verileri toplandı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, yüzde, normallik analizinde Shapiro-Wilk testi, iki grubun karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında Benferoni düzeltmeli Kruskal-Wallis H testi ve iki değişken arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bu çalışmada; yaşlıların Geriatrik Ağrı Ölçeği puan ortalamasının 36.13±25.85 olduğu ve orta düzey ağrı yaşadığı belirlenmiştir. Yaşlıların Yaşlılığa Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği puan ortalamasının 0.50±0.43 olduğu ve yaşlılığa uyum düzeyinin iyi olduğu belirlenmiştir. Yaşlıların %87.6'sının son bir yıl ve %81.7'sinin son bir ay içerisinde ağrı yaşadığı, 75 yaş ve üzerindekilerin 65-74 yaşındakilerden, kadınların erkeklerden, bekarların evlilerden, kronik hastalığı olanların olmayanlardan, yarı bağımlı ve bağımlıların bağımsızlardan, son bir yıl ve bir ay içinde ağrı yaşayanların yaşamayanlardan daha şiddetli ağrı yaşadığı ve yaşlılığa uyum düzeyinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre ağrı düzeyi yüksek olan bireylerin yaşlılığa uyum güçlüğü yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle kadın, bekar, kronik hastalığı ve ekonomik durumu düşük olan, GYA yardım alan ve bağımlı yaşlıların ağrısı değerlendirilirken daha dikkatli olunması ve GYA bağımsızlığın arttırılması ve ağrı yönetimine önem verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to; investigate the relationship between the level of adaptation to old age and pain in individuals aged 65 years and older. Between January and March 2022, 420 individuals aged 65 and over participated in this descriptive study, which was conducted in Mersin with the virtual snowball sampling method. The data of the study were collected with the Individual Introduction Form, Assessment Scale of Adaptation Difficulty for the Elderly and Geriatric Pain Scale. The online survey link of the data collection form prepared in the“Google Forms”application was delivered to the elderly or their relatives via e-mail or electronic communication (WhatsApp, Facebook, Telegram, Instagram) and the research data was collected. In the evaluation of the research data, the Shapiro-Wilk test was used for mean, standard deviation, percentage, normality analysis, the Mann-Whitney U test was used to compare two groups, the Benferoni-corrected Kruskal-Wallis H test was used to compare more than two groups, and the Spearman correlation analysis was used to evaluate the relationship between two variables. In this study; It was determined that the mean score of the Geriatric Pain Scale of the elderly was 36.13±25.85 and they experienced moderate pain. It was determined that the mean score of the Assessment Scale of Adaptation Difficulty for the Elderly was 0.50±0.43 and the level of adaptation to old age was good. It was determined that 87.6% of the elderly experienced pain in the last year and 81.7% in the last month, those aged 75 and over experienced more severe pain than those aged 65-74, women from men, singles from married, those without chronic diseases, semi-dependents and dependents from independents, those who experienced pain in the last one year and one month than those who did not experience pain, and the level of adaptation to old age was lower. According to the results of this study, it was determined that individuals with high levels of pain experienced difficulties in adapting to old age. For this reason, it is recommended to be more careful when assessing the pain of women, single, chronically ill and low-income, dependent and dependent elderly people, to increase the independence of ADL and giving importance to pain management.