Investigation of the host's ımmune reaction to biomarker-loaded ASC microparticle vaccine
Biyomarker yüklü ASC mikroparçacık aşısına konakçının bağışıklık reaksiyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 929301
  2. Yazar: DAVOD KHALAFKHANY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ERKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Profilaktik kanser aşıları belirli kanser türlerini etkili bir şekilde önlemiş, ancak terapötik aşılar genellikle adjuvanlar ve taşıyıcı moleküllere ihtiyaç duyduğundan daha az başarılı olmuştur. Biz, bağışıklık yanıtını artıran yenilikçi bir antijen taşıma yolu olarak ASC-Speck mikropartikül platformunu geliştirip melanom modelinde test ettik. HEK293 hücrelerinden transfekte edilmiş hedef antijenleri içeren kimerik ASC mikropartiküllerini saflaştırarak bir melanom fare modelinde değerlendirdik. Bu mikropartiküller, geleneksel adjuvanlara benzer şekilde bağışıklık hücrelerinde inflamatuvar yanıtlar oluşturdu. MAGE-A3, Mage-A1 ve Mlana gibi tümörle ilişkili antijenlerle (TAAs) fareleri aşıladığımızda, kanser aşısının etkinliğini inceledik. B16-MAGE-A3 hücreleri ile inoküle edilen farelerde tümör büyümesi azaldı; koruma oranları MAGE-A3 için %40, Mage-A1 için %50, Mlana için %0 (monovalent) ve trivalan aşı için %66 olarak kaydedildi. Freund adjuvanlı antijenle tedavi edilen kontrol farelerinde yüksek anti-MAGE-A3 antikor titrelerine rağmen tümör gelişimi gözlendi. Tedavi edilen farelerin tümör dokusunda daha fazla CD80+ ve daha az CD206+ makrofaj ile FoxP3+ CD4 T hücrelerinin azaldığı tespit edilerek, anti-tümör bağışıklık yanıtı oluşumu doğrulandı. ASC-Speck mikropartikül platformu, makrofajları M1-benzeri fenotipe polarize edip Treg hücrelerini azaltarak tümör mikroçevresinde anti-tümör bağışıklığını desteklemiştir. Bu bulguların doğrulanması ve alttaki mekanizmaların anlaşılması için daha fazla araştırma gerekmektedir. Bu platform, tümör mikroçevresini hedefleyen yeni nesil kanser immünoterapilerinin geliştirilmesi için önemli bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Prophylactic cancer vaccines effectively prevent specific cancers, but therapeutic vaccines have struggled, often requiring adjuvants and carriers. We developed an innovative antigen delivery platform using extracellular ASC-Speck microparticles that leverage inflammasome activation to enhance immune responses against melanoma. Chimeric ASC microparticles with target antigens were created and purified from transfected HEK293 cells, and tested in a melanoma mouse model for further assessment. These microparticles induced inflammatory responses in immune cells similar to traditional adjuvants. Immunizing mice with tumor-associated antigens (TAAs) such as MAGE-A3, Mage-A1, and Mlana, we evaluated cancer vaccine efficacy. Mice inoculated with B16-MAGE-A3 cells showed tumor growth reduction, with protection rates of 40% for MAGE-A3, 50% for Mage-A1, 0% for Mlana (monovalent), and 66% for the trivalent vaccine. Control mice developed tumors despite high anti-MAGE-A3 antibody titers with Freund's adjuvanted antigen. Treated mice showed more CD80+ and fewer CD206+ macrophages, alongside reduced FoxP3+ CD4 T cells, in tumor tissue, indicating anti-tumor immune responses. The ASC-Speck microparticle platform appears to polarize macrophages towards an M1-like phenotype and reduce Tregs, promoting anti-tumor immunity in the tumor microenvironment. Further research is needed to confirm these findings and elucidate underlying mechanisms, highlighting this platform's potential for novel cancer immunotherapies.