Yaşlanmada lipid peroxidasyonu, antioksidanlar ve lipidler
Lipid peroxidation, antioxidants and lipids in aging
  1. Tez No: 79799
  2. Yazar: ALPER UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yaşlanmada Lipid Peroksidasyonu, Antioksidanlar ve Lipidler İnsanlarda yaşlanma, normal ve metabolik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmakta ve bir çok biyokimyasal değişiklik ile birlikte görülmektedir. Bu çalışmada; kan lipid, lipid peroksit ve antioksidan düzeylerinin yaşa bağlı değişiminin ve bu parametrelerin birbirleri ile ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Açlık kan örnekleri, yaşlan 20 ve 86 arasında değişen (50.29±16.15) 162 sağlıklı gönüllü bireyden (77 kadın, 85 erkek) alındı. Olgular yaşlarına göre 3 gruba ayrıldı. (Grupl: 20-39 yaş, n:42; Grup2: 40-59 yaş, n:66; Grup3: 60-79tyaş, n:54). Lipid parametreleri arasında; kolesterol ve LDL-kol düzeyleri yaşlı grupta genç gruba göre artış gösterdi (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lipid Peroxidation, Antioxidants and Lipids In Aging Aging in humans seems to be result of normal and metabolic processes and is accompanied by many biochemical changes. This study was designed to investigate the age-related changes in blood lipids, lipid peroxides and antioxidants, and the relations between these parameters. Fasting blood samples were obtained from 162 healthy volunteers (77 women, 85 men) aged between 20-86 years (50.29±16.15). The subjects were divided into three groups according to age. Group 1: 20-39 years, n=42; Group 2: 40-59 yaş, n=66; Group3: 60~79tyears, n=54. Among lipid parameters; cholesterol and LDL-C levels increased in the old age group with respect to the young group (p0.05).