Evre 1 ve evre 2 periodontitisli takip hastalarında tedavi öncesi ve sonrasında kan, tükürük ve diş eti oluğu sıvısında asprosin düzeyinin incelenmesi
Investigation of asprosin levels in BLOOD, saliva and gingival crevice fluid in follow-up patients with stage 1 and stage 2 periodontitis
  1. Tez No: 797994
  2. Yazar: TUNAHAN MUSTAFA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSAMET TANIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Asprosinin diyabet hastalığıyla ilişkisi, aynı zamanda diyabetle periodontitis arasındaki ilişkinin biçimi çalışmamızı asprosinle periodontitis arasındaki ilişkiyi incelemeye yönlendirmiştir. Diş hekimliği alanında asprosinle ilgili sınırlı sayıda çalışmamızı bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular ışığında asprosin ile periodontitis arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniğine başvuran 23-58 yaş aralığında 30 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin demografik bilgilere ek olarak periodontal tedavi öncesinde sondalanabilen cep derinliği (SCD), sondalamada kanama indeksi (SKİ) ve plak indeksi (Pİ) ölçülmüştür. Ayrıca asprosin ve piridinolin seviyeleri belirlemek için periodontal tedaviye başlamadan önce hastalardan kan, tükürük ve diş eti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri alınmıştır. Tedavisi tamamlanıp idame fazına geçen hasta üç ay sonra tekrar periodontal parametreler (SCD, SKİ ve Pİ) ve biyokimyasal ürünler (kan, tükürük ve DOS) ölçümü yapılmıştır. Ayrıca ölçümlerle elde edilen veriler istatistiksel olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların tedavi sonrasında kan, tükürük ve DOS'ta asprosin değerleri tedavi öncesine göre anlamlı derecede bir artış göstermiştir (p=0,001). Bununla birlikte tedavi sonrasında kandaki piridinolin düzeyi de tedavi öncesiyle kıyaslandığında anlamlı bir artış gözlenmiştir (p=0,001). Buna karşın tedavi sonrasında tükürük ve DOS'ta piridinolin düzeyinde ise bir azalma görülmüştür. DOS'taki azalmanın istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Sonuç: Yaptığımız çalışmanın bulgularına göre periodontal tedavi sonrasında kan, tükürük ve diş eti oluğu sıvısındaki asprosin düzeylerinde anlamlı derecede bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between asprosin and diabetes, as well as the form of the relationship between diabetes and periodontitis, led our study to examine the relationship between asprosin and periodontitis. We have limited studies on asprosin in the field of dentistry. The limit of determining the relationship between the criterion asprosin and periodontitis obtained from this use result. Material and Method: Our study was carried out on 30 patients aged between 23-58 years in the Periodontology Clinic of Adıyaman University Faculty of Dentistry. In addition to the demographic information of the individuals participating in the study, permanent pocket depth (SCD), bleeding index on probing (BI) and plaque index (PI) were measured before periodontal treatment. In addition, expanding blood, ring and gingival groove fluid (GCF) samples were taken before the onset of periodontal load to determine asprosin and pyridinoline levels. After completing the treatment, the patient switched to the maintenance phase. Three months later, periodontal death (SCD, BI, and PI) and biochemical products (blood, saliva and DOS) were measured again. Also measurements on directions obtained by measurements.