Design and development of a coding system
  1. Tez No: 7981
  2. Yazar: A.BÜLENT ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNDÜZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Endüstriyel kuruluşlarda üretkenlik büyük önem taşımaktadır. Üretim sürelerinin uzunluğu, stok seviyelerinin yüksekliği, karmaşık üretim plan lama ve kontrol prosedürleri endüstriyel kuruluşların önemli sorunlarıdır. Üretimde karşılaşılan bu zorluklara paralel olarak tasarımda da benzer sorunlar olmaktadır. İyi tasarlanmış kodlama ve sınıflandırma sistemleri bilgi akışını kolaylaştırmak, parça/miktar ilişkilerini denetleme imkanını arttırmak suretiyle mevcut bir kuruluşun üretkenliğini arttırırlar, özellikle bilgi sayar uygulamaları için iyi tasarlanmış kodlama sistemi bir zorunluluktur. Bu çalışmada Beldesan A.Ş. için bir kodlama sistemi hazırlanması amaçlanmaktadır. Firmanın ürün gamının, yarımamullerinin ve kullanılan hammadde ve parçaların incelenerek tüm bunları kapsayan bir kod sisteminin tasarımı çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Sistemin uygulanabilmesi için gerekli modüllerin ve veri tabanının saptanması çalışmaya dahil edilmiş, ancak bilgisayar programlarının yazilmasi kapsam dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Productivity has in recent years become an issue of great concern to manufacturing industry. Long throughput times, high inventory levels, complex production planning and control processes are important problems of industrial companies. These problems are often paralleled in the design area. A carefully planned coding and classification system increase the productivity by providing the capability to review the par t /quantity mix, and by facilitating the information flow. Especially for computerization purposes, a well planned coding system is a must. This study aims to design and develope a coding system for Beldesan A.S. The scope of the study is to analyze the data of the whole production spectrum, to design a suitable coding system, and to suggest the necessary modules to operate the system. Computer program implementation is kept out of the scope of the study.