Novel vertex enumeration algorithms with mechanical engineering applications
Yeni köşe sayma algoritmaları ve makine mühendisliğindeki uygulamaları
  1. Tez No: 798008
  2. Yazar: AHMET AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK ÇIPLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, üç yeni köşe sayma algoritmasının geliştirilmesini ve bunların mühendislik uygulamalarını sunmaktadır. Koridor Yöntemi olarak adlandırılan ilk algoritma, limitleri belirli hata içeren basit doğrusal regresyon problemlerinde köşe sayımı için geliştirilmiş geometrik bir yöntemdir . Bu metot, ölçüm uzayındaki doğrular ile parametre uzayındaki noktalar arasında bijektif haritalar kullanır. Yapılan tüm simülasyonlarda iyi bilinen algoritmalara kıyasla daha iyi performans göstermiştir. Devamında Koridor Metodu, iki değişkenli genel doğrusal optimizasyon problemlerini kapsayacak şekilde genişletilmiş ve böylece sunulan ikinci algoritma olan Geliştirilmiş Koridor Metodu ortaya çıkmıştır. Ek olarak, çok boyutlu doğrusal optimizasyon problemlerinde kullanılmak üzere üçüncü bir algoritma olan Kenar İzleme Algoritması (ETA) geliştirilmiştir. ETA, verilen bir köşe noktasından başlayarak çözüm politopunun kenarlarını takip eder ve komşu köşe noktalarını keşfeder. Bazı problemler için bilinen diğer algoritmalardan daha iyi performans gösterdiği saptanmıştır. Sonrasında sunulan algoritmaların makine mühendisliği uygulamalarında kullanımını gösterilmektedir. Regresyon uygulamasında, sunulan algoritmalar tarafından elde edilen çözüm politopuna dayalı yeni bir regresyon tekniği önerilmiştir. Bu teknik, diğer regresyon teknikleriyle karşılaştırılmış ve üstünlüğü deneylerle kanıtlanmıştır. İkinci uygulamada ise sunulan algoritmalarla elde edilen çözüm politopu, bir mekanik montajın uygulanabilirliğinin tespiti için kullanılmıştır. Ayrıca, Monte Carlo simülasyonları ile montajın beklenen ve maksimum olası yanlış hizalama kavramları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development of three novel vertex enumeration algorithms and their engineering applications. The first algorithm, named the Corridor Method, is introduced as an efficient geometric method for vertex enumeration in simple linear regression problems with bounded error. The method uses bijective maps between lines in measurement space and points in parameter space and shows significantly better performance compared to well-known algorithms in all simulations. The Corridor Method is then extended to cover generic linear optimization problems with two variables, resulting in the Modified Corridor Method. Additionally, a third algorithm, the Edge Tracking Algorithm (ETA), is developed to be used in multidimensional linear problems. ETA tracks the edges of the solution polytope starting from a given vertex to explore the adjacent vertices of the given vertex and shows better performance than well-known algorithms for some of the problems. The thesis then demonstrates the use of these algorithms in mechanical engineering applications. In the regression application, a new regression tool based on the solution polytope obtained by the algorithms is proposed . This tool is compared to other regression techniques, and found to be superior in all experiments by large margins. In the second application, the resulting polytope of the algorithms is used to investigate the feasibility of the assembly. Also, the expected and maximum possible misalignment concepts are discussed based on the resulting polytopes using Monte Carlo simulations.