Kocaeli ilinde dört büyük hastanede diyetisyenlik hizmetlerinin kalite kontrol açısından değerlendirilmesi ve yeni bir model önerisi
Apprasial of the quality control of dietetic services in four great hospitals in Kocaeli province and proposal of a new model
  1. Tez No: 79801
  2. Yazar: NİLÜFER ACAR TEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kocaeli İlinde Dört Büyük Hastanede Diyetisyenlik Hizmetlerinin Kalite Kontrol Açısından Değerlendirilmesi ve Yeni Bir Model Önerisi Bu araştırma Kocaeli İlinde bulunan dört büyük hastanede (K.O.Ü. Hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Kocaeli SSK Hastanesi ve İzmit SSK Hastanesi) Aralık 1997- Mart 1998 tarihleri arasında yapılmıştır. Hastanelerde çalışmakta olan personel, diyet polikliniğine başvuran hastalar ve hastanede yatmakta olan hastalardan araştırmaya katılmayı kabul edenler çalışmaya alınmış ve anket yöntemi kullanılmıştır. Beslenme hizmetlerini değerlendirmek için geliştirilen form ile her hastanede beslenme hizmetlerinin analizi yapılmıştır. Bu araştırmanın amacı Kocaeli İlinde bulunan dört büyük hastanede verilmekte olan beslenme ve diyetetik hizmetlerinin durumunu değerlendirmek ve aksaklıkların giderilmesi, hizmet kalitesinin arttırılması için yeni öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
Appraisal of the Quality Control of Dietetic Services in Four Great Hospitals in Kocaeli Province and Proposal of a New Model This research was performed in four great hospitals which are located in Kocaeli province (Kocaeli University Research and Practice Hospital, Kocaeli State Hospital, Kocaeli SSK Hospital and İzmit SSK Hospital) between December 1997 - June 1998. The hospital staff, patients who came to the dietetic clinic and patients who were staying in the hospital joined in the research. Questionnaire method was used. Using the form developed to appreciate dietetic services, we tried to analise dietetic services in each hospital. The aim of this research is to determine the quality of dietetic services in four great hospitals in Kocaeli and to develop new proposals to improve it.