Fiyat istikrarı ve finansal istikrar ilişkisi: Türkiye üzerine ampirik bulgular
The relationship between price stability and financial stability: evidence from Turkey
  1. Tez No: 798028
  2. Yazar: ZEYNAL FİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET KIRCI ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye ekonomisi özelinde fiyat istikrarı ve finansal istikrar ilişkisi incelemektir. Çalışmada öncelikle konuya ilişkin kavramsal ve teorik çerçeve alınmış ardından, fiyat istikrarı ve finansal istikrar ilişkisi ekonometrik analizler aracılığıyla incelenmiştir. İlgili literatür incelendiğinde; gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarının yeterince gelişmemiş olması nedeniyle fiyat istikrarı ve finansal istikrar arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, gelişmiş ülkelere ilişkin yapılan araştırmalarda ise fiyat istikrarının finansal istikrarı sağlamada etkili olduğunu görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisi 2009-2023 dönemi aylık verileri kullanılmıştır. Fiyat istikrarı göstergesi olarak Tüketici Fiyat Endeksi, finansal istikrar göstergesi olarak Kredi Risk Primi değişkenleri dikkate alınmıştır. Ekonometrik analiz aşamasında, öncelikle değişkenlerin durağanlık durumlarının tespiti için ADF, PP ve KPSS birim kök testleri gerçekleştirilmiştir. Analizin ikinci aşamasında, söz konusu değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin tespiti için VAR model ve Granger Nedensellik Testi uygulanmıştır. Analizin son aşamasında ise, Etki-Tepki Analizi ve Varyans Ayrıştırma Analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, finansal istikrardan fiyat istikrarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğuna dair kanıtlar sağlamıştır. Finansal istikrardaki bozulmalar, fiyat istikrarına negatif yansımaktadır. Elde edilen bulgular, fiyat istikrarının sağlamasına yönelik politikalar uygulanırken finansal istikrarından da gözetilmesi gerektiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between price stability and financial stability in the Turkish economy. In the study, firstly, the conceptual and theoretical framework on the subject was taken, then the relationship between price stability and financial stability was examined through econometric analysis. When the relevant literature is examined; Since the financial markets of developing countries are not sufficiently developed, there is no significant relationship between price stability and financial stability. In this study, monthly data of the Turkish economy for the period 2009-2023 were used. Consumer Price Index as an indicator of price stability and Credit Risk Premium as an indicator of financial stability were taken into account. In the econometric analysis phase, first of all, ADF, PP and KPSS unit root tests were carried out to determine the stationarity of the variables. In the second stage of the analysis, VAR model and Granger Causality Test were applied to determine the causality relationship between the mentioned variables. In the last stage of the analysis, Impact-Response Analysis and Variance Decomposition Analysis were applied. The findings provided evidence that there is a one-way causality relationship from financial stability to price stability. Deteriorations in financial stability have a negative impact on price stability. The findings show that financial stability should be taken into consideration while implementing policies to ensure price stability.