Fıstık kabuklarından aktif karbon üretimi ve hetero atom katkılama ile yüzey modifikasyonu ve ağır metal giderimi
Production of activated carbon from peanut shells and surface modification with heteroatom double and heavy metal removal
  1. Tez No: 798027
  2. Yazar: ÇETİN MURTAZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışması iki aşamadan ibarettir. Birinci aşama, düşük maliyetli ve Türkiye'de bol bulunan ziraai atık olarak fıstık kabuklarının kimyasal aktivasyonla (potasyum hidroksit) klasik fırında inert gaz ortamında piroliz yöntemiyle aktif karbon üretimini içerir. İkinci aşama ise elde edilen aktif karbona hidrojen peroksit ile oksijen atom katkılama ve fosforik asit ile fosfor atomu katkılamayı içerir. Aktif karbon üretim deneylerinde impregnasyon oranları, aktivasyon sıcaklığı ve aktivasyon süresi paramatreleri incelenmiştir. Aktif karbonların yüzey alanı ve gözenek yapıları iyot sayısı testi ile tespit edilmeye çalışıldı. Elde edilen aktif karbon ve hetero atom katkılı aktif karbonların karakterizasyon analizlerinde, SEM, EDS, FTIR, BET ve TGA/DTA kullanımıştır. Elde edilen bu karbonlu numuneler, çevre sularından Cu (II) ve Zn (II) ağır metallerin giderimi için adsorban olarak kullanıldı. Elde edilen adsorbanlarla pH etkisi, başlangıç konsantrasyonu ve sıcaklık etkisisi incelenmiştir. Bunun yanında, adsorpsiyon, kinetik ve termodinamik çalışmalar gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis work consists of two stages. The first stage involves the production of activated carbon by chemical activation (potassium hydroxide) of pistachio shells as a low-cost and abundant agricultural waste in Turkey by pyrolysis method in an inert gas environment in a conventional furnace. The second stage includes doping hydrogen peroxide with oxygen atoms and doping phosphoric acid with phosphorus atoms on the activated carbon. Impregnation rates, activation temperature and activation time parameters were investigated in activated carbon production experiments. Surface area and pore structures of activated carbons were tried to be determined by iodine number test. SEM, EDS, FTIR, BET and TGA/DTA were used in the characterization analyzes of the obtained activated carbon and heteroatom doped activated carbons. These carbonaceous samples obtained were used as adsorbent for the removal of Cu (II) and Zn (II) heavy metals from environmental waters. The effects of pH, initial concentration and temperature were investigated with the obtained adsorbents. In addition, adsorption, kinetic and thermodynamic studies were carried out.