Babaların emzirmeye ilişkin tutum ve katılımlarının primipar adölesan annelerin emzirme öz yeterliliği ile ilişkisi
The relationship between fathers' attitudes and participation towards breastfeeding and breastfeeding self-efficacy of primiparous adolescent mothers
- Tez No: 798038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, babaların emzirmeye ilişkin tutum ve katılımlarının, primipar adölesan annelerde emzirme öz yeterliliği ile ilişkisini değerlendirmek amacı ile yapılan kesitsel analitik bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 01 Nisan 2022-30 Haziran 2022 tarihleri arasında Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu Bölgesinde bir kamu hastanesinin pediatri polikliniğine başvuran 128 primipar adölesan anne ve bu annelerin eşleri olmak üzere toplam 256 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri; Baba Bilgi Formu, Anne Bilgi Formu, Babaların Emzirmeye İlişkin Tutumları Ölçeği, Babaların Emzirme Sürecine Katılımları Ölçeği ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak adölesan anne ve eşleri ile mahremiyetin sağlandığı bir ortamda yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA testi, post-hoc testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan adölesan annelerin %58.6'sının ortaokul mezunu olduğu, %57'sinin geniş ailede, %46.1'in köyde yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan tüm adölesan annelerin evli olduğu ve %64.1'inin resmi nikâhının olduğu belirlenmiştir. Adölesan gebelerin eşlerinin %46.9'u 23-27 yaşları arasında %50.8'i lise mezunu ve %86.7'si gelir getiren bir işte çalışmaktadır. Baba Emzirme Tutumu Ölçeği puan ortalaması 47.50(SD=10.01) olarak saptanmıştır ve babaların emzirme tutumlarının negatif olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde Baba Emzirme Katılım Ölçeği puan ortalaması 47.20( SD=11.40) olarak bulunmuştur. Bu değer babaların emzirmeye katılımının zayıf olduğunu göstermektedir. Sonuç: Çalışma sonuçlarına göre babaların, emzirme tutum ve emzirmeye katılımı, primipar adölesan annelerin emzirme öz yeterliliğini arttırmaktadır. Bu nedenle emzirmeye, babanın da katılımının desteklenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
AIM: The research is a cross-sectional study conducted to evaluate the relationship between fathers' attitudes and participation in breastfeeding and breastfeeding self-efficacy of primiparous adolescent mothers. Material and Methods: The study included a total of 256 participants, of whom 128 were adolescent primiparous mothers visiting a pediatrics outpatient clinic in a state hospital in the south east region of Turkey between 1 April and 30 June in 2022 and 128 were their spouses. Data were collected face-to-face with a fathers' characteristics form, a mothers' characteristics form, Fathers' Attitudes to Breastfeeding Scale, Fathers' Involvement in Breastfeeding Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale by ensuring privacy of the participants. Obtained data were analyzed with t-test, ANOVA and post hoc. Results: Of all the mothers, 58.6% were secondary school graduates, 57% had an extended family and 46.1% lived in a village. All the mothers were married and 64.1% were legally married. Of all the spouses, 46.9% were aged 23-27 years, 50.8% were high school graduates and 86.7% had a paid job. The mean score on fathers' attitudes to breastfeeding was 47.50 (SD=10.01). This showed that the fathers had a negative attitude. The mean score on fathers' involvement in breastfeeding was 47.20 (SD=11.40). This revealed that their involvement was limited. Conclusion: According to the results of the study, fathers' breastfeeding attitude and participation in breastfeeding increase the breastfeeding self-efficacy of primipar adolescent mothers. Therefore, it is important to support the father's participation in breastfeeding.