Aksial spondiloartrit hastalarında spinal mobilitenin değerlendirilmesi açısından cilt yüzeyi izleme yönteminin incelenmesi
Investigation of skin surface tracking method for evaluation of the spinal mobility in patients with axial spondyloarthritis
- Tez No: 798059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Azalmış spinal mobilite aksial spondilartrit (axSpA) hastalarında önemli bir özür nedenidir. Radyografi, spinal mobilitenin değerlendirilmesi açısından referans yöntem olarak kabul edilse de cilt yüzeyi izleme yöntemi gibi non-invaziv ve radyasyon içermeyen çeşitli yöntemler de mevcuttur. Bununla birlikte, axSpA'lı hastalarda cilt yüzeyi izleme yönteminin kullanılabilirliği araştırılmamıştır. Yöntemler: Çalışmaya ortalama yaşı 45,2±10,6 yıl olan 68 axSpA (45 erkek, 52 radyografik) hastası dahil edildi. Spinal hareketlilik bir cilt yüzeyi izleme cihazı (ValedoShape, Hocoma) ve Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI) ile değerlendirildi. Ek olarak, hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum, fiziksel performans ve hastalıkla ilgili yaşam kalitesi açısından değerlendirmeler uygulandı. Bulgular: Cilt yüzeyi izleme yöntemi, fleksiyon ve lateral fleksiyon yönlerinde total spinal mobilite açısından güçlü/mükemmel seviyede inter-rater ve intra-rater güvenilirlik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Background: Decreased spinal mobility is an important cause of disability in patients with axial spondyloarthritis (axSpA). Although radiography is considered the reference method for spinal mobility assessment, various non-invasive and radiation-free methods such as skin-surface tracking are available. However, the utility of skin-surface tracking method was not investigated in patients with axSpA. Method: Sixty-eight patients with axSpA (45 male, 52 radiographic axSpA) with a mean age of 45.2±10.6 years were included in the study. Spinal mobility was assessed by a skin-surface tracking device (ValedoShape, Hocoma), and the Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI). In addition, disease activity, functional status, physical performance, and disease-related quality of life assessments were performed. Results: Skin-surface tracking method showed strong to excellent inter-rater and intra-rater reliability regarding total spinal mobility in flexion and lateral flexion directions.