Polikistik böbrek hastalarında erken dönem ve renal disfonksiyon geliştikten sonraki dönemde hematolojik indeksler ve serum aterojenik indeksin karşılaştırılması
Comparison of the hematologic indices and the serum aterogenic index before the development of renal DYS fonkison and after the development of renal DYS function in autosomal dominant polycystic renal disease
- Tez No: 798058
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ADPKD), böbrek ve böbrek dışı sıvı dolu kist oluşumu ve sonunda son dönem böbrek hastalığına yol açan artan böbrek hacmi ile karakterize kalıtsal bir multisistem bozukluğudur. Renal disfonksiyon gelişmeden önce ve geç dönem renal disfonksiyon geliştikten sonra progresyonun öngörülmesinde,komplikasyonları yönetmede ve tedavi sürecinde hem takip hem de inflamatuar süreci baskılamaya yönelik alternatif tedavi seçenekleri sunması açısından yeni inflamatuar belirteçlerin araştırılması ihtiyacını ortaya çıkmıştır..Bu çalışmamızda kolay erişilebilir olan ve inflamasyon belirteci olarak Kabul gören hematolojik indeksler ve serum aterojenik indeksin bir inflamasyon süreci olan otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında erken dönem ve renal disfonksiyon geliştikten sonra geç dönem karşılaştırmasını yaparak yol gösterici olabileceğini amaçladık. Çalışmamıza Nefroloji polikliniğinde takipli hastaların biyokimyasal ve hemogram parametreleri poliklinik kayıtlarından retrospektif olarak incelenmiştir. Bu süre zarfında polikliniğe başvuran 68 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirilmiştir. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, % değerleri, sürekli verilerde ise ortalama±standart sapma değerleri ile gösterilmiştir. Ölçümsel verilerin normallik analizi Shapiro Wilk analizi ile yapılmıştır. İki kategorili ölçümsel verilerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U analizi uygulanmıştır. Erken dönem ve geç dönem ölçümsel verilerin birbirleri ile karşılaştırılması için Wilcoxon analizi uygulanmıştır. Bütün parametrelerin geç dönem-erken dönem=değişim ortalamaları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is an inherited multisystem disorder characterized by renal and extrarenal fluid-filled cyst formation and increased kidney volume eventually leading to end-stage renal disease. Before the development of renal dysfunction and after the development of late-stage renal dysfunction, the need to investigate new inflammatory markers has emerged in terms of providing alternative treatment options for both follow-up and suppressing the inflammatory process in the prediction of progression, management of complications and treatment process. In this study, we aimed to provide guidance by comparing hematological indices, which are easily accessible and accepted as inflammation markers, and serum atherogenic index in autosomal dominant polycystic kidney disease, which is an inflammation process, in the early and late period after the development of renal dysfunction. In our study, the biochemical and hemogram parameters of the patients followed in the Fırat University Hospital Nephrology outpatient clinic between 2006-2021 were retrospectively analyzed from the polyclinic records. During this period, 68 patients who applied to the outpatient clinic were included in the study. Analyzes were evaluated in 22 package programs of SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL). In the study, descriptive data are shown as n and % values in categorical data, and mean±standard deviation values in continuous data. The normality analysis of the measurement data was done with the Shapiro Wilk analysis. Mann Whitney U analysis was used to compare the two-category metric data. Wilcoxon analysis was applied to compare early and late measurement data with each other. Late period-early period=means of change of all parameters were calculated.