Polikistik over sendromlu hastalarda serum YKL-40 düzeylerinin insülin direnci ile ilişkisi
The relationship between serum YKL-40 levels in pcos patients with or without insulin resistance
- Tez No: 798064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞERREF BANU YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Çalışmamızda Polikistik Over Sendromu (PKOS) olan hastalarda insülin direnci ile serum YKL-40 düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza ; ESHRE/ASRM kriterlerine göre PKOS tanısı konulmuş 18-40 yaş arasında reprodüktif dönemde diabetes mellitus, hipertansiyon,ateroskleroz ve prolaktinoma gibi herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, en az 6 ay öncesine kadar oral kontraseptif kullanmamış infertilite polikliniğine başvuran 88 dahil edilmiştir.Menstrüel siklusun 3. Gününde FSH, LH, estradiol(E2), prolaktin, TSH, serbest T4, total testosteron, 17-hidroksiprogesteron (17-OHP), dehidroepiandrosteron sülfat(DHEA-S) açlık serum glukoz, açlık insülin düzeyleri bakılmıştır. Hastalardan alınan kan örneğinden 5 cc ayrılıp 10 dakika 5000 devirde santrifüj edilerek Elisa yöntemiyle serum YLK-40 düzeyleri çalışılmıştır. LH/FSH oranı, açlık glukoz ve insülin ile HOMA-IR indeksi ve VKİ hesaplanmıştır. Bu hastaların HOMA-IR seviyelerine bakılarak insülin direncine sahip olan 48 hasta PKOS-IR(+) grubuna ve insülin direncine sahip olmayan 40 hasta PKOS-IR(-) grubuna dahil edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında kilo ölçümleri ve VKİ değerleri arasındaki farklar anlamlı bulunmuştur. Buna göre IR(+) grubu kilo bakımından IR(-) gruba göre daha yüksek bulunmuştur (74,5 kgve 65,0kg ). VKİ bakımından bu iki grup karşılaştırıldığında yine IR(+) grup IR(-) gruba göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (28,8kg/m2 ve 24,5kg/m2 ) Gruplar arası biyokimyasal verilerin karşılaştırılması sonucunda açlık insülin, açlık glukoz ve HOMA-IR değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna göre IR(+) grubun açlık insülin değeri IR(-) grubun değerinden yaklaşık 2.2 kat daha yüksek bulunmuştur.( 15,0mU/L ve 6,7mU/L).Benzer şekilde IR(+) grubunun HOMA-IR değeri IR(-) grubundan 2 kat fazla bulunmuştur (3,4 ve 1,6). Açlık glukoz değerleri incelendiğinde ise yine IR(+) grubunun değerlerinin anlamlı şekilde IR(-) grubundan daha yüksek olduğu tespit edilmektedir (97,0 mg/dLve 92,5)mg/dL). YKL-40 değerleri bakımından IR(+) ve obez olmayan grubun IR(+) ve obez gruba göre daha yüksek bulunmuştur (76,2ng/mL ve 85,8ng/mL). Benzer şekilde IR(-) ve obez olmayan grubun IR(-) ve obez gruba göre daha yüksek bulunmuştur(72,9ng/mL ve 89,5ng/mL). Çalışmamızda kullanılan değişkenlerin tüm hastalar ve hastalık grupları içindeki korelasyonları incelenmiştir. Yapılan analiz sonucunda YKL 40 (ng/mL) ile yaş, boy, ağırlık, VKİ, açlık insülin, açlık glukoz miktarı ve HOMA arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Sonuç: PKOS'ta serum YKL -40 düzeylerinin İR ile ilişkisini araştırdığımız çalışmamız sonucunda İR+ olan PKOS'lu kadınlarla IR- PKOS'lu kadınların serum YKL-40 düzeyleri arasında istatiksel bir fark bulunamadı. Ancak beklenenin aksine İR- hastalarda YKL-40'ın daha yüksek olduğu, hasta grupları birbiriyle ve kendi içinde değerlendirildiğinde ise vücut kitle indeksi arttıkça YKL-40 değerlerinin düştüğü görüldü. Bu bilgiler ışığında YKL-40 ın insülin direnci olan PKOSlu hastalarda biyomarker olarak önerilmesi için daha geniş örneklem büyüklüğü olan, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, plasma YKL-40 levels with insulin resistance (İR) was investigated in patients with Polycystic Ovary Syndrome (PKOS). Methods: Our work; 88 patients who were diagnosed with PKOS according to ESHRE/ASRM criteria, between the ages of 18 and 40, who did not have any systemic disease such as diabetes mellitus, hypertension, atherosclerosis and prolactinoma in the reproductive period, and who did not use oral contraceptives until at least 6 months ago, applied to the infertility outpatient clinic. On the 3rd day of the menstrual cycle, FSH, LH, estradiol (E2), prolactin, TSH, free T4, total testosterone, 17-hydroxyprogesterone (17-OHP), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEA-S), fasting serum glucose, fasting insulin levels were measured. Serum YLK-40 levels were studied using the Elisa method by separating 5 cc from the blood sample taken from the patients and centrifuging it at 5000 rpm for 10 minutes. LH/FSH ratio, fasting glucose and insulin,HOMA-IR index and BMI were calculated. Based on the HOMA-IR levels of these patients, 48 patients with insulin resistance were included in the PKOS+IR(+) group and 40 patients without insulin resistance were included in the PKOS-IR(-) group Results: There were significant differences in weights and BMI values between the groups. Accordingly, the IR(+) group was found to be higher in weight than the IR(-) group (74.5 kg and 65.0kg). When these two groups were compared in terms of BMI, the IR(+) group was found to be significantly higher than the IR(-) group (28.8kg/m2 and 24.5kg/m2). As a result of the comparison of the biochemical data between the groups, fasting insulin, fasting glucose and HOMA- Statistically significant differences were found in IR values. Accordingly, the fasting insulin value of the IR(+) group was found to be approximately 2.2 times higher than the value of the IR(-) group. (15.0mU/L and 6.7mU/L). Similarly, the HOMA-IR value of the IR(+) group was found 2 times more than the IR(-) group (3,4 and 1.6). When the fasting glucose values are examined, it is determined that the values of the IR(+) group are significantly higher than the IR(-) group (97.0 mg/dL and 92.5)mg/dL). In terms of YKL-40 values, IR(+) and non-obese group were found to be higher than IR(+) and obese groups (76.2ng/mL and 85.8ng/mL). Similarly, the IR(-) and non-obese groups were found to be higher than the IR(-) and obese groups (72.9ng/mL and 89.5ng/mL). The correlations of the variables used in our study within all patients and disease groups were examined. As a result of the analysis, no significant correlation was found between YKL 40 (ng/mL) and age, height, weight, BMI, fasting insulin, fasting glucose and HOMA. Conclusion: As a result of our study in which we investigated the relationship between serum YKL-40 levels and IR in PKOS, no statistical difference was found between serum YKL-40 levels of women with PKOS with IR+ and women with IR-PKOS.However, contrary to expectations, YKL-40 was higher in IR- patients, and when the patient groups were evaluated with each other and within themselves, YKL-40 values decreased as the body mass index increased.As a result, randomized controlled studies with larger sample sizes are needed to recommend YKL-40 as a biomarker in PKOS patients with insulin resistance.