İskemik serebrovasküler olay geçiren hastalarda kontrast madde nefropati riskini öngörmede CHA2DS2-VASC skorunun rolü
The role of CHA2DS2-VASC score in predicting the risk of contrast agent nephropathy in patients with ischemic cerebrovascular event
  1. Tez No: 798065
  2. Yazar: HATİCE CANSU ER
  3. Danışmanlar: UZMAN NALAN OKUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Serebrovasküler olay (SVO) iki ana türe ayrılır. İlki; tromboz, emboli veya sistemik hipoperfüzyona bağlı gelişen beyin iskemisi, ikincisi ise intraserebral kanamaya veya subaraknoid kanamaya bağlı beyin kanamasıdır. SVO, bu patolojik süreçlerden birinin sonucu olarak ortaya çıkan akut nörolojik hasardır. İskemik inme, beyindeki bir bölgede ani bir kan dolaşımı kaybı ile karakterizedir ve buna bağlı olarak ortaya çıkan nörolojik fonksiyon kaybına neden olur. Kontrast maddeye bağlı nefropati, radyolojik işlemler sırasında kullanılan kontrast maddenin neden olduğu böbrek fonksiyonlarında akut bir bozukluktur. Bu sendrom, kontrast maddenin verilmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkar ve genellikle oligüri (idrar çıkışının azalması) ya da oligürisiz seyreden artmış serum kreatinin düzeyleri ile birlikte görülür. Son yıllarda kontrastlı görüntüleme çalışmalarının kullanımının artması nedeniyle, patogenez ve korunmaya yönelik ek araştırmalar gerekli görülmüştür. Literatürde, kontrasta maruz kaldıktan 48 ila 72 saat sonra ≥0,5 mg/dL'lik bir serum kreatinin (SCr) artışı, ≥%25'lik bir tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) düşüşü, ≥%25'lik bir SCr artışı gibi çeşitli kontrast ilişkili nefropati tanımları mevcuttur. Literatüre göre, genel popülasyonda kontrast maruziyetinden sonra KMN insidansı %0.6 ile %2.3 arasında olup yüksek riskli renal problemi olan veya diyabetik hastalarda %40'lara kadar çıkmaktadır. Bu nedenle risk sınıflandırması, bu yüksek riskli bireylere kontrast madde maruziyetinden önce bile uygun önleyici tedavilerin sağlanmasında önemli bir etkiye sahiptir. CHA2DS2-VASc skoru; 65-74 yaş, ≥75 yaş, kadın cinsiyet , diabetes mellitus, hipertansiyon, geçirilmiş SVO, konjestif kalp yetmezliği (KKY)/sol ventrikül disfonksiyonu ve vasküler hastalığı içeren bileşik bir skorlama sistemidir. Geleneksel olarak atriyal fibrilasyonu olan hastalarda inme riski için bir tahmin aracı olarak kullanılmıştır. CHA2DS2-VASC skorunda da yer alan yaş, diabetus mellitus, kalp yetmezliği, cinsiyet parametreleri kontrast ilişkili nefropati için de risk faktörleri olarak öne sürülmüştür. Bu nedenle, bu basit puanlama sisteminin kontrast ilişkili nefropati riskini tahmin etmek için kullanılabilirliği değerlendirilmek istenmiştir. Bu çalışmada iskemik serebrovasküler hastalık geçiren hastalarda BT anjiografi sonrasında gelişebilecek kontrast ilişkili nefropati riskini tahmin etmek için basit bir araç olarak CHA2DS2-VASc skorunun prediktif değerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. MATERYAL METOD Çalışma; Temmuz 2022'den itibaren hastanemizde yatarak tedavi gören, iyotlu kontrast madde ile BTA çekilip BTA ya da Difüzyon MR ile iskemik serebrovasküler hastalık tanısı doğrulanmış, 18 yaş ve üstü hastalar seçilerek yapıldı. BTA çekiminde non-iyonik, düşük osmolariteli kontrast madde olan ioheksol kullanıldı. Hastalarla ilgili yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi, sigara kullanımı, ek hastalık bilgileri taranmış olup her hasta için CHA2DS2-VASc skoru hesaplanmış aynı zamanda alt, ast, albümin, total protein, açlık kan glukozu, glikolize hemoglobin, probnp düzeyi, lipit profili, tam kan sayımı, hastaneye geliş üre ve kreatin değerleri, iyotlu kontrast madde alımından 48 ila 72 saat sonraki üre ve kreatin değerleri, idrarda protein düzeyi bakılıp sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) ekokardiyografi ile incelenmiştir. Çalışma iki grup üzerinden yürütülmüş olup Grup1(çalışma grubu) içinde iyotlu kontrast madde almış ve kontrasta maruz kaldıktan 48 ila 72 saat sonra ≥0,5 mg/dL'lik bir serum kreatinin (SCr) artışı, ≥%25'lik bir tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) düşüşü, ≥%25'lik bir SCr artışı parametrelerinden herhangi birinin varlığı ile kontrast ilişkili nefropati tanısı alanlar yer alırken, Grup2 (kontrol grubu)yi kontrast ilişkili nefropati tanı kriterlerini karşılamayan hastalar oluşturdu. Her hasta için CHA2DS2-VASc skoru hesaplandı ve gruplar arası CHA2DS2-VASc skor düzeyine göre kontrast madde nefropatisi gelişimi açısından karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışma yaşları 39 ile 97 arasında değişmekte olan toplam 201 iskemik SVO'lu hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların ortalama yaşları 70,02±12,64 dür. Çalışmaya katılanların 100'ü (%49,8) kadın iken 101'i (%50,2) ise erkektir. Çalışmaya katılan hastaların %16'sında KMN gelişmiştir. KMN'si gelişmeyen hastaların yaş ortalaması 69,33±12,52 iken KMN olan hastaların yaş ortalaması 73,65±12,86 dır. Çalışmaya katılanlardan KMN olmayan hastaların bazal VKİ ortalaması 27,32±4,16 iken KMN olan hastaların bazal VKİ ortalaması 28,38±4,67 dir. Hastaların geliş CHA₂DS₂-VASc skorları 4,98±1,42 idi. Çekilen BT anjiografi sonrasında kontrast madde nefropatisi gelişen hastaların CHA₂DS₂-VASc skorları (5,59±1,49) kontrast madde nefropatisi gelişmeyen hastalardan (4,87±1,38) belirgin olarak yüksek bulundu (p:0,008). Analiz sonucuna göre kontrast madde nefropatisi gelişimini açıklayan denklem: Kontrast madde nefropati gelişimi=-4,408 + 0,014 açlık kan şekeri + 1,105 SVO hikayesi + 1,224 KAH varlığı+1,442 antikoagülan kullanımı şeklinde görülüdü. Kontrast madde nefropatisini ortaya koyan CHA₂DS₂-VASc skoru için optimum kesim noktası (cut off değeri) >5 olarak belirlendi. Kesim noktasındaki duyarlılık (Sensitivity): 62,5; Özgüllük (Specificity): 61,54 olarak belirlendi. SONUÇ Çalışmamızın SVO geçiren hastalarda işlem öncesi KMN riskini öngörmede CHA2DS2-VASc skorunun değerlendirildiği ilk çalışma olması nedeniyle büyük bir önem taşıdığına inanmaktayız. Serebrovasküler olay geçirmekte olduğu düşünülen ve kontrast madde alacak olan hastalarda KMN gelişimi riskini değerlendirmek amacıyla CHA2DS2-VASc skorlama sisteminin güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanaatindeyiz. Bunun dışında kontrast madde verilecek olan hastalarda açlık kan şekeri yüksekliği, KAH, SVO hikayesi, atrial fibrilasyon nedenli antikoagülan kullanımı olanlarda KMN gelişme ihtimalinin yüksek olacağı düşünülerek proflaktik tedavi ve yakın takiplerinin aksatılmaması gerektiğini düşünmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER bt anjiografi, CHA2DS2-VASC skoru, iskemik serebrovasküler olay, kontrast madde nefropatisi, risk belirleme
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular accident(CVA) can be classified into two main categories: Ischemic strokes are caused by thrombosis, embolism or systemic hypoperfusion. Hemorrhagic stroke is due to bleeding into the brain by the rupture of a blood vessel. Hemorrhagic stroke may be further subdivided into intracerebral hemorrhage (ICH) and subarachnoid hemorrhage (SAH). CVA is an acute neurological damage caused by these pathologies. Ischemic stroke is characterized by the sudden loss of blood circulation to an area of the brain, resulting in a corresponding loss of neurological function. Contrast-induced nephropathy (CIN) is defined as the acute impairment of kidney function resulting from the administration of contrast media(CM) in angiographic procedures. CIN usually occurs within 2-3 days after parenteral CM administration and is seen with oliguric or nonoliguric serum creatinine level increase.The definition of CIN includes a rise in absolute serum creatinine value of at least 0.5 mg/dL, a 25% increase from baseline or a 25% decline in estimated GFR within 48–72 hours after exposure to a contrast agent The proliferation of imaging methods and interventional procedures involving administration of intravascular CM makes further researches for pathogenesis and prevention essential. An overall incidence of CIN in the general population is reported to be 0.6–2.3%. The incidence among patients with non-modifiable risk factors such as pre-existent renal insufficiency and diabetes mellitus is 40%. Identification of patients at high risk for the development of CIN is major importance. Prevention is the key to reduce the incidence of CIN and it begins with identification of the high risk patient coupled with appropriate peri-procedural management. The CHA2DS2-VASc score, is a clinical prediction rule for estimating the risk of stroke in people with atrial fibrillation (AF). CHA2DS2 stands for Congestive heart failure, hypertension, age(>65=1point,>75=2points), diabetes, previous stroke/transient ischemic attack (2 points). VASc stands for vascular disease (peripheral arterial disease, previous myocardial infarction, aortic atheroma), and sex category (female gender) is also included in this scoring system. A strong correlation was found between risk of Contrast Induced Nephropathy and pre-existing diabetes mellitus, congestive heart failure and advanced age that are also included in CHA2DS2-VASc score. In this study, it was aimed to evaluate the predictability of CHA2DS2-VASc score for CIN following the use of CT perfusion/CT angiography(CTP/CTA) in patients with acute ischemic stroke. MATERIAL AND METHODS The study was performed by selecting patients aged 18 years and older who were hospitalized in our hospital since July 2022 and whose diagnosis of ischemic cerebrovascular disease was confirmed by CTA with iodinated contrast material and CTA or Diffusion MR. For CTA imaging, Iohexol, a non-ionic, low-osmolarity contrast agent, was used. Age, gender, body mass index, smoking status, and additional disease information about the patients were collected, and the CHA2DS2-VASc score was calculated for each patient. Complete blood count, urea and creatinine values at hospital admission, urea and creatinine values 48 to 72 hours after ingestion of iodinated contrast material, and protein levels in urine were measured. Left ventricular ejection fraction (LVEF) was evaluated by echocardiography.The study was conducted in two groups: Group 1 (study group) consisted of patients with an increase in serum creatinine (SCr) of ≥0.5 mg/dL and an estimated glomerular filtration rate (eGFR) increase of ≥25% who received iodinated contrast media and were evaluated 48 to 72 hours after contrast exposure. Group 2 (control group) included patients who did not meet the diagnostic criteria for contrast-related nephropathy and had no parameters of decreased filtration rate (eGFR) and a SCr increase of ≥25%. The CHA2DS2-VASc score was calculated for each patient and compared between the groups for the development of contrast media nephropathy according to the CHA2DS2-VASc score level. RESULTS The study included a total of 201 patients with ischemic SVO, ranging in age from 39 to 97. The mean age of the patients was 70.02±12.64 years. Of the participants, 100 (49.8%) were female and 101 (50.2%) were male. CIN developed in 16% of the patients in the study. The mean age of the patients who did not develop CIN was 69.33±12.52 years, while the mean age of the patients with CIN was 73.65±12.86 years. The mean baseline BMI of the patients without CIN was 27.32±4.16, whereas the mean baseline BMI of the patients with CIN was 28.38±4.67. The admission CHA₂DS₂-VASc scores of the patients were 4.98±1.42. The CHA₂DS₂-VASc scores of the patients who developed contrast media nephropathy after CT angiography (5.59±1.49) were significantly higher than those who did not develop contrast media nephropathy (4.87±1.38) (p:0.008). The equation describing the development of contrast media nephropathy according to the analysis results was: Development of contrast media nephropathy = -4,408 + 0.014 fasting blood glucose + 1.105 history of cerebrovascular event + 1.224 coronary artery disease + 1.442 anticoagulant use. The optimum cut-off value for the CHA₂DS₂-VASc score revealing contrast media nephropathy was determined to be >5, with a sensitivity at the cut-off point of 62.5% and a specificity of 61.54%. CONCLUSION We believe that our study is of great importance, as it is the first to evaluate the CHA2DS2-VASc score in predicting the risk of CIN before the procedure in patients who have undergone a cerebrovascular event. We think that the CHA2DS2-VASc scoring system can be safely used to evaluate the risk of CIN development in patients who are thought to have a cerebrovascular accident and will receive contrast media. Additionally, we think that prophylactic treatment and close follow-up should not be interrupted, considering that patients who will be given contrast material will have a high probability of developing CIN if they have high fasting blood sugar, a history of coronary artery disease or cerebrovascular event, or if they use anticoagulants due to atrial fibrillation. KEY WORDS ct angiography, cha2ds2-vasc score, contrast media nephropathy, ischemic cerebrovascular event, risk assessment