A modified salp swarm optimization algorithm based on the load frequency control of multiple-source power system
Çok kaynaklı güç sisteminin yük frekans kontrolüne dayalı modifiye salp sürü optimizasyon algoritması
  1. Tez No: 798101
  2. Yazar: ANAS MAHDI ISMAEL AL-ZUBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, çok kaynaklı bir güç durumunun Yük Frekansı Kontrolünü (LFC) ele almak için değiştirilmiş bir Salp Sürü Optimizasyon Algoritması (SSA) önermektedir. SSA yönteminin bir kontrolör parametre ayarı ve birkaç güç üret en kaynağa sahip çok kaynaklı bir güç sisteminin LFC'sine uygulanması. Kontrolör parametrelerine göre, ilk önce her birime göre entegre kontrollere sahip iki güç sistemine izin veren tek alanlı bir telekomünikasyon cihazı düşünülmüş ve SSA yaklaşımı kullanılmıştır. Ayarlı SSA algoritması, integral (I), orantılı integral (PI) ve orantılı integral türev (PID) parametrelerini optimize etmek için kullanılır. Araştırma, çok alanlı çok kaynaklı bir güç sistemini içerecek şekilde genişletildi ve mevcut AC kesişme noktasına ek olarak iki bölgenin bağlantısı için bir HVDC bağlantısı önerildi. Bu aynı ayarlı SSA yöntemi, İntegral (I), Orantılı İntegral (PI) ve Orantılı - integral - türev Türevinin (PID) parametrelerini geliştirmek için kullanılır. Sonuç olarak, önerilen sistemin esnek olduğu ve yükleme durumu, sistem parametreleri veya SLP boyutundaki değişikliklerden etkilenmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work proposes a modified Salp Swarm Optimization Algorithm (SSA) for addressing a multi-source power state's Load Frequency Control (LFC). A controller parameter tuning of the SSA method and its application to the LFC of a multi-source power system with several power generating sources. Derive to the controller parameters, a single area telecommunications device that permits two power system with integrated controlles according to each unit is considered first, and the SSA approach is used. The tunned SSA algorithm is used to optimize the integral (I), proportional integral (PI), and proportional integral derivative (PID) parameters. The research is expanded to include a multi -area multisource power system, as well as an HVDC link is proposed for connectivity of two regions in addition to the current AC point of intersection. This same tunned SSA method is used to improve the parameters of the Integral (I), Proportional Integral (PI), and Proportionalintegral - derivative Derivative (PID). Consequently, the suggested system is shown to be resilient and unaffected by changes of the loading situation, system parameters, or SLP size.