Modifiye hinchey sınıflamasına göre komplike ve non-komplike kolon divertikülitli hastaların takibinde klinik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of clinical parameters in the follow-up of patients with complicated and non-complicated colonic diversculitis according to the modified hinchey classification
- Tez No: 816886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kolonun divertiküler hastalığı endoskopik ve radyolojik görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile günümüzde sıklıkla karşımıza çıkan bir hastalıktır. Kolonun divertiküliti ise, divertiküler hastalığın bir klinik prezantasyon şekli olup takip ve tedavisinde halen ihtilaflı ya da açıkça ortaya konamamış birçok nokta mevcuttur. Bu noktalardan biri de hastalığın tedavi başlandıktan sonraki cevabını predikte edebilmekte bir ölçütün bulunmayışıdır. Çalışmamız, tedavi başarısızlığını ya da muhtemel ilerleyici hastalığı öngörebilmek için klinik verileri karşılaştırılarak kullanışlı ve doğru bir parametre bulmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tek merkezli, retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Çalışmada, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında SBÜ Haseki Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) Genel Cerrahi kliniğinde kolon divertiküliti tanısıyla yatırılarak tedavi edilen hastaların dosyaları incelenmiştir. Hastalar önce komplike (modifiye Hinchey 0-1a) ve non-komplike (modifiye Hinchey 1b-2-3-4) divertikülit tanısı ile iki gruba ayrılmıştır. Daha sonra her iki gruptandan tedavi başırısızlığı ya da takiplerinde hastalığın ilerlediği tesbit edilen vakalar seçilmiş ve üçüncü grup oluşturulmuştur. Bu üç gruptaki hastaların klinik parametreleri yatışlarından itibaren karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızın neticesinde üç gruptaki hastalar birlikte değerlendirildiğinde acile ilk başvuru anındaki hastanın şikayetlerinin süresi Na Cl Amilaz ALP PT değerleri gruplar arasında anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Grupların kendi aralarındaki değerlendirmede ise anlamlılık değişmektedir. Sonuç: Çalışmamız hastanın acile başvurduğu andaki laboratuar tetkiklerinin hastalığın ağrılığı ve seyri hakkında fikir verebileceğini göstermiştir. Çalışmamızda tedavi başarısızlığına uğrayan hasta sayısı 9 kişi ile az sayıdadır. Çok sayıda hasta ile yeniden değerlendirildiğinde hastalığın gidişatını predikte edebilecek bir sınıflama ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diverticular disease of the colon is a disease that is frequently encountered today with the development of endoscopic and radiological imaging methods. Diverticulitis of the colon is a clinical presentation of diverticular disease and there are still many controversial or unclear points in its follow-up and treatment. One of these points is the lack of a criterion to predict the response of the disease after initiation of treatment. Our study aimed to find a useful and accurate parameter to predict treatment failure or possible progressive disease by comparing clinical data. Material and Methods: The study is a single-centre, retrospective, cross-sectional study. In the study, the files of patients who were hospitalised and treated with the diagnosis of colonic diverticulitis in the General Surgery Clinic of SBÜ Haseki Health Application and Research Centre (SUAM) between 1 January 2017 and 31 December 2022 were examined. The patients were first divided into two groups with the diagnosis of complicated (modified Hinchey 0-1a) and non-complicated (modified Hinchey 1b-2-3-4) diverticulitis. Then, from both groups, patients with treatment failure or progression of the disease were selected and the third group was formed. The clinical parameters of the patients in these three groups were compared since their hospitalisation. Results: As a result of our study, when the patients in the three groups were evaluated together, the duration of the patient's complaints at the time of the first presentation to the emergency department Na Cl Amylase ALP PT values were found to be significantly different between the groups. Significance varies in the evaluation between the groups. Conclusion: Our study has shown that laboratory tests at the time of presentation to the emergency department can give an idea about the severity and course of the disease. In our study, the number of patients with treatment failure was low with 9 patients. When re-evaluated with a large number of patients, a classification that can predict the course of the disease can be put forward.