Yeşil sentez yöntemi kullanılarak Alyssum filiforme ile Phlomis linearis endemik bitkilerinin karakterizasyonu, biyolojik, antioksidan ve antikanser aktivitelerinin araştırılması
Characterization, investigation of biological, antioxidant and anticancer activities of alyssum filiforme and phlomis linearis endemic plants using green synthesis method
  1. Tez No: 798106
  2. Yazar: İLAYDA ORÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASHABİL AYGAN, PROF. DR. ALİ SAVAŞ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biology, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biyolojik sentez çevre dostu, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir. Bu sentez yöntemi için bitki özütü, bakteri, alg gibi çeşitli mikroorganizmalardan yararlanılmaktadır. Gümüş nanopartiküllerin biyolojik aktiviteye sahip olması, antioksidan ve antikanser özelliğinden ve toksik olmamasından dolayı iyi bir ajan olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada; gümüş nanopartikül sentezi belirli protokol ile yapılmış olup karakterizasyon için UV-Vis spektrofotometre, FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ve XRD (X Işını Kırınımı) analizleri yapılmıştır. Antibakteriyel aktiviteyi incelemek için ülkemizde endemik olarak yetişen Alyssum filiforme ve Phlomis linearis bitkilerinin antimikrobiyal aktivitesi Bartın Üniversitesi – Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden alınan 6 bakteri türü üzerinde oyuk agar yöntemi kullanılarak belirlendi. Ayrıca antibakteriyel aktiviteleri MIC (Minimum İnhibisyon Konsatrasyonu) ve MBC (Minimum Bakterisidal Konsantrasyonu) yöntemi ile belirlenmiştir. Bitki ekstraktlarının antioksidan aktiviteleri DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemi, biyofilm oluşumunu engellemek için ise kristal viyole bağlama yöntemi kullanılmıştır. Son olarak bitkilerin antikanser aktiviteleri MCF-7 (Meme Kanseri Hücre Hattı) ve HUVEC (İnsan Umblikal Endotel Hücre) hücre hatları üzerinde MTS yöntemi ile belirlenmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak Alyssum filiforme ve Phlomis linearis bitkilerinin kullanım alanının genişletilebilmesi, mikroorganizmalar ve insanlar üzerindeki etkilerine dair veriler elde edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Biological synthesis is an environmentally friendly, inexpensive and reliable method. Various microorganisms such as plant extract, bacteria and algae are used for this synthesis method. Silver nanoparticles are thought to be a good agent due to their biological activity, antioxidant and anticancer properties, and non-toxicity. In this study; silver nanoparticle synthesis was performed with a specific protocol and UV-Vis spectrophotometer, FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and XRD (X-Ray Diffraction) analyzes were performed for characterization. In order to examine the antibacterial activity, the antimicrobial activity of Alyssum filiforme and Phlomis linearis plants, which are endemic in our country, were determined using the hollow agar method on 6 bacterial species taken from Bartın University – Molecular Biology and Genetics Department. In addition, their antibacterial activities were determined by MIC (Minimum Inhibition Concentration) and MBC (Minimum Bactericidal Concentration) methods. Antioxidant activities of plant extracts DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazil) method, and to prevent biofilm formation, crystal violet bonding method was used. Finally, the anticancer activities of the plants were determined on MCF-7 (Breast Cancer Cell Line) and HUVEC (Human Umbilical Endothelial Cell) cell lines by MTS method. Depending on these results, it is expected to expand the usage area of Alyssum filiforme and Phlomis linearis plants and to obtain data on their effects on microorganisms and humans.