11-12 yaş grubu erkek ve kız cimnastikçilerin fiziksel ve motorik özellikleri arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi
The Evaluation of differences between physical anf motorical characteristics of mace anf female gymnastics of age 11-12
  1. Tez No: 79813
  2. Yazar: AHMET ATIF BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Özet Bu çalışmada 11-12 yaş grubu erkek ve kız cimnastikçilerin fiziksel ve motorik özellikleri arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi araştırıldı. Bu çalışmaya 35 kız, 40 erkek olmak üzere toplam 75 sporcu katıldı. Fiziksel özelliklerden yaş, boy ve vücut ağırlığı ölçüldü. Motorik özelliklerden esneklik, kuvvet ve hız testleri uygulandı. Sonuç olarak erkek öğrencilerin fiziksel ve motorik özellikleri esneklik hariç kız öğrencilerden fiziksel ve motorik özelliklerinden daha iyidir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the evaluation of differences between physical and motorical characteristics of male and female gymnastics of age 1 1-12 has been researched. 35 female and 40 male (total 75) have been included to the research (study) Age, Height and weight as physical characteristics have been measured. Flexibility, strength and speed tests as motorical characteristics have been applied. As a result, except the flexibility other physical and motorical characteristics of male players are better than the female players 50