Triazol-oksim bileşiklerinin sentezi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of triazole-oxime compounds and investigation of their biological properties
  1. Tez No: 798121
  2. Yazar: YUNUS EMRE VEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Triazoller, çok sayıda biyolojik aktivitesi nedeniyle heterosiklik kimyada benzersiz bir konuma sahip önemli bir organik bileşik sınıfını oluşturular. Azot içeren heterosiklik bileşikler, amino asitler, nükleotitler vb. gibi temel yapı taşlarının bir parçası oldukları için yaşam için vazgeçilmezdir. Triazoller; 1,2,4-triazol ve 1,2,3-triazol olmak üzere iki izomerik formda bulunur ve birçok tıbbi bileşiğin tasarımı ve sentezi için çekirdek molekül olarak kullanılır. 1,2,4-Triazol, analjezik, antiseptik, antimikrobiyal, anti- üreaz , anti-inflamatuar, diüretikler, antikanser, antikonvülsan, antidiyabetik ve antimigren ajanları gibi terapötik açıdan ilginç ilaç adaylarının geniş spektrumuna sahiptir. Oksim bileşikleri yapısında bulunan -C=N-OH grubu sayesinde çeşitli biyolojik aktivitelere sahip oldukları bilinmektedir. Sunmuş olduğumuz yüksek lisans çalışmasında salisilaldehit türevlerinden çıkılarak biyoaktif özelliklere sahip oksim ve triazol gruplarını içeren yeni organik bileşiklerin sentezi ve biyolojik etkinliklerinin araştırılması yapılmıştır. Tez kapsamında sentezlenen bileşiklerin molekül yapıları FT-IR, 1H/13C NMR ve diğer enstrümental yöntemler ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin bazılarının tek kristalleri elde edilmiş ve kristalin formda molekül yapıları tek kristal X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Son olarak yapısal karakterizasyonları tamamlanan bileşiklerin biyolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Triazoles constitute an important class of organic compounds that occupy a unique position in heterocyclic chemistry due to their numerous biological activities. Nitrogen-containing heterocyclic compounds, amino acids, nucleotides, etc. They are indispensable for life as they are a part of the basic building blocks such as triazoles exists in two isomeric forms, 1,2,4-triazole and 1,2,3-triazole, and is used as the core molecule for the design and synthesis of many medicinal compounds. 1,2,4-Triazole has a broad spectrum of therapeutically interesting drug candidates such as analgesic, antiseptic, antimicrobial, anti-urease, anti-inflammatory, diuretics, anticancer, anticonvulsant, antidiabetic and antimigraine agents. Oxime compounds are known to have various biological activities thanks to the -C=N-OH group in their structure.In the master's study, starting from salicylaldehyde derivatives, the synthesis and biological activities of new organic compounds containing oxime and triazole groups with bioactive properties were investigated. The molecular structures of the compounds synthesized within the scope of the thesis were characterized by FT-IR, 1H/13C NMR and other instrumental methods. Single crystals of some of the synthesized compounds were obtained and their molecular structures in crystalline form were determined by single crystal X-ray diffraction method. Finally, the biological properties of the structural characterizated compounds were examined.