Farklı tipteki atıksuların beton dayanımı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different types of wastewater on concrete strength
  1. Tez No: 798137
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı farklı tipteki atıksuların beton dayanımı üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, beton yapımında kullanılan su yerine atıksu arıtma tesisi çıkış suları, kümes hayvanları kesimhanesi çıkış suları ve katı atık depolama sahası sızıntı suları kullanıldı. Beton numuneleri elde edildikten sonra 7 ve 28 günlük basınç dayanımı değerleri belirlendi. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, arıtma tesisi çıkış sularının kullanıldığı betonun 7 ve 28 gün için ortalama basınç dayanımı değerleri 34,33 ve 37,18 N/mm2 olarak belirlendi. Kümes hayvanları kesimhanesi çıkış sularının kullanıldığı betonun 7 ve 28 gün için ortalama basınç dayanımı değerleri 32,49 ve 36,56 N/mm2 olarak tespit edildi. Sızıntı sularının kullanıldığı betonun 7 ve 28 günlük ortalama basınç dayanımı değerleri ise 31,35 ve 34,69 N/mm2 olarak belirlendi. Sonuç olarak, su yerine atıksu arıtma tesisi çıkış suları kullanıldığında 7 ve 28 günlük basınç dayanımı değerlerinin kontrole göre %15,23 ve %21,73 oranında azaldığı, kümes hayvanları kesimhanesi çıkış suları kullanıldığında 7 ve 28 günlük basınç dayanımı değerinin kontrole göre %19,78 ve %24,31 oranında azaldığı ve sızıntı suları kullanıldığında ise 7 ve 28 günlük basınç dayanımı değerinin kontrole göre %22,59 ve %28,18 oranında azaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to investigate the effects of different types of wastewater on concrete strength. For this purpose, wastewater treatment plant effluent, poultry slaughterhouse effluent and solid waste landfill leachate were used instead of water used in concrete production. After the concrete samples were obtained, the compressive strength values of 7 and 28 days were determined. According to the results of the analysis, the average compressive strength values of the concrete that the treatment plant effluent is used were determined as 34.33 and 37.18 N/mm2 for 7 and 28 days. Average compressive strength values of the concrete using the effluent of the poultry slaughterhouse were found to be 32.49 and 36.56 N/mm2 for 7 and 28 days. Average compressive strength values of the concrete for 7 and 28 days, in which leachate was used, was determined as 31.35 and 34.69 N/mm2. As a result, it was determined that when wastewater treatment plant effluent is used instead of water, the 7 and 28 day compressive strength values decreased by 15.23% and 21.73% compared to the control, the 7 and 28 day compressive strength values were 19.78% and 24.31% when the poultry slaughterhouse effluent was used, and 7 and 28 days compressive strength values decreased by 22.59% and 28.18% compared to the control when leachate was used.