Metal kaplama atık sularının arıtımında döküm atıklarının fenton yöntemine uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of the application of foundry wastes to the fenton method for the treatment of metal plating wastewater
  1. Tez No: 535746
  2. Yazar: MUSTAFA YEMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN CÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Atık sularda toksik madde ve kalıcı organiklerin bulunması durumunda biyolojik arıtımla yeterli verim elde edilemediği görülmektedir. Özellikle farklı tipteki sanayi kuruluşlarından kaynaklı atık suların arıtımı için ileri oksidasyon proseslerine dayanan kimyasal prosesler öncelikli alternatif teknolojiler arasında gösterilmektedir. İleri oksidasyon prosesleri, hidroksil radikallerinin oluşumuna dayanmakta olup bu yöntemlerden biri olan Fenton prosesi, endüstriyel atıksular için düşünülen diğer ileri oksidasyon prosesleriyle kıyaslandığında basit uygulaması, düşük maliyette oluşu ve kısa reaksiyon zamanı gerektirmesi gibi birçok avantaja sahiptir. Bu tez çalışması kapsamında örnek bir endüstri için Fenton oksidasyonu ile atıksu arıtımında döküm sanayi atıklarından yararlanabilme hedeflenmiştir. Fenton oksidasyonunda etkin parametreler için (pH, peroksit ve demir dozajı gibi) laboratuvar koşullarında deneyler yapılmış ve optimum şartlar belirlenerek metal kaplama atıksularının arıtımında döküm sanayi atıklarından biri olan taşlama tozunun etkinliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the presence of toxic substances and persistent organics in waste water, it is seen that there is no sufficient yield with biological treatment. Chemical processes based on advanced oxidation processes for the treatment of wastewater from industrial plants of different types are listed among the priority alternative technologies. Advanced oxidation processes are based on the formation of hydroxyl radicals, one of which has many advantages such as simple application, low cost and short reaction time when compared to other advanced oxidation processes for industrial wastewaters. In the scope of this thesis, Fenton oxidation for an exemplary industry is aimed to be able to benefit from casting industry wastes in wastewater treatment. Experiments were carried out in laboratory conditions for effective parameters in Fenton oxidation (pH, peroxide and iron dosage) and the optimum conditions were determined and the efficacy of the foundry grinding powder, one of the foundry industrial wastes, in the treatment of metal plating wastewater was investigated.