5G mobil uygulamaları için çift bantlı MIMO anten tasarımı
Dual band MIMO antenna design for 5G mobile applications
- Tez No: 798175
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN SAKA TANATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez 5G mobil uygulamaları için 28 GHz - 38 GHz bantlarında tek elemanlı ve MIMO yapıdaki antenlerin tasarımını ve üretimini içermektedir. Öncelikle 28 GHz ve 38 GHz frekanslarının her ikisinde de rezonans elde edilebilen bir oyuk içeren dikdörtgen yama anten tasarımı yapılmıştır. Çift bantta çalışabilen bu anten doğrusal polarizasyona sahiptir. Daha sonra tek elemanlı 28 GHz ve 38 GHz bantları için ayrı ayrı dairesel polarizasyona sahip dairesel yama antenler tasarlanmıştır. Son olarak MIMO yapılarını oluşturabilmek için 4 kollu Wilkinson RF Güç Bölücüsü tasarlanmıştır. Bir önceki aşamada tasarlanan dairesel yamalar kullanılarak 28 GHz ve 38 GHz bantları için 4x4 MIMO anten tasarımları yapılmıştır. Yapılan anten tasarımlarında taban malzemesi olarak 10mil kalınlıklı (0.254 mm) RT/Duroid 6002 malzemesi kullanılmıştır. Anten tasarımlarında benzetim aracı olarak CST Studio Suite programından yararlanılmıştır. Tasarlanan antenler LPKF ve kimyasal aşındırma teknikleri ile iki farklı şekilde ürettirilmiştir. Üretilen antenlerin 2.4 RF Jak Konektör kullanılarak S-parametreleri ve 3-Boyutlu ışıma örüntüleri ölçülmüştür. Ölçüm ve benzetim sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of the design and production of single-element and MIMO antennas in 28 GHz - 38 GHz frequency bands for 5G mobile applications. First of all, rectangular patch antenna was designed with a slot. This patch resonates at the both 28 GHz and 38 GHz frequencies. This antenna has linear polarization for both frequencies. Then, the circular patch antennas with circular polarization were designed separately for the single-element 28 GHz and 38 GHz bands. Finally, a 4-Way Wilkinson RF Power Divider was designed to create MIMO structures. 4x4 MIMO antennas for the 28 GHz and 38 GHz bands were designed by using the circular patches designed in the previous stage. 10mil thickness (0.254 mm) RT/Duroid 6002 material was used as the substrate material in the antenna designs. The CST Studio Suite program was used as a simulation tool in antenna designs. The designed antennas were produced in two different ways with LPKF and chemical etching techniques. The S-parameters and 3-Dimensional radiation patterns of the manufactured antennas were measured with using the 2.4 RF Jack Connector. Measurement and simulation results were compared.