Ergenlerde algılanan anne-baba tutumları, duygu düzenleme becerileri, başa çıkma stilleri ve sosyal medya tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between perceived parental attitudes, emotion regulation skills, coping styles and social media attitudes in adolescents
  1. Tez No: 798174
  2. Yazar: SELMİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada lise öğrencisi ergenlerde algılanan anne-baba tutumlarının öğrencilerin duygu düzenleme becerileri, başa çıkma stilleri ve sosyal medya tutumları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Ankara ilinde, farklı lise kademelerinde öğrenim gören 357 ergene Anne-Baba Tutum Ölçeği, Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği, Ergenler için Başa Çıkma Ölçeği ve Sosyal Medya Tutum Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes, emotion regulation skills, coping styles and social media attitudes in adolescents. For this purpose, Parental Attitude Scale, Emotion Regulation Scale for Adolescents, Coping Scale for Adolescents and Social Media Attitude Scale were applied to 357 adolescents who are high school students in Ankara.