Nükleer reaktörlerin dinamiği ve kontrolü
Dynamics and control of nuclear reactors
- Tez No: 798189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Electrical and Electronics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sürekli yakıt ikmaline ihtiyaç duyulmadan elektrik üretimi mümkün olduğu için, nükleer güç reaktörlerine son yıllarda yeniden artan bir ilgi mevcuttur. Dünya'da nükleer enerji alanında yapılan tüm çalışmalar güvenlik açısından kritik seviyede (safety-critical level) kabul edilmektedir. Bu sebeple, nükleer sistemler modellenirken gerçek sistem dinamikleri dikkate alınmalıdır. Bu çerçeve içinde, nükleer reaktör kinetiği, sıcaklık (yakıt ve soğutucu) geri beslemesi başta olmak üzere, kontrol çubuklarının hareketiyle oluşan reaktivite ve reaktör dinamiği sisteme eklenmiştir. Basınçlı su reaktörü (PWR) fiziksel sistemi, belirtilen dinamik denklemler kullanılarak matematiksel olarak modellenmiştir. Sistem, doğrusal olmayan elemanlar içermektedir ve denge noktasında kararsız davranışlar göstermektedir. Çalışma kapsamında, sistem için denetleyici geliştirilerek, reaktör gücünün, yakıt ve moderatör sıcaklıklarının kararlılığı sağlanmıştır. Bu amaçla, kontrol çubuklarının güç reaktörlerine sokulması ve geri çekilmesi modellenmiştir. Böylece, kontrol çubuklarının hareketi ile nükleer güç, reaktivite ve yakıt ve soğutucu sıcaklıklarındaki değişimler kararlı davranış gösterecek şekilde kontrol altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
There has been a renewed interest in nuclear power reactors in recent years, as electricity generation is possible without the need for continous refueling. All studies about nuclear energy fields that are made in the World, are reckoned as safety-critical level applications. Hence, when the nuclear systems are being modeled, the real behaviour of the system dynamics must be taken into consideration. With this in mind, nuclear kinetics, fuel/coolant temperature feedback, reactivity introduced by control rod movements and reactor dynamics are added to the system. Pressurized Water Reactor (PWR) physical system is modeled mathematically by using specified dynamic equations. System includes non-linear components and shows unstable behaviours on equilibrium point. In the workflow, stability of the reactor power, fuel temperature, moderator temperature are enhanced by developing a controller for the system. For this target, modeling of the control rods being inserted into reactor core or withdrawn from the reactor core is done. Therefore, nuclear power, reactivity, temperature changes of the fuel and coolant are taken into control with the movement of the control rods in order to exhibit stable responses.