Güneybatı Anadolu'da rakımsal bir gradiyent boyunca bitki komünitelerinin fonksiyonel karakter yapısının değişimi
Change in functional trait structure of plant communities along an elevational gradient in Southwestern Anatolia
- Tez No: 798190
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fonksiyonel karakterler, türlerin yaşadıkları çevreye ve ekolojik koşullara göre sahip olduğu uyarlanmaları, hayatta kalabilirliklerini ve nesillerinin devamını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen ölçülebilir ve gözlemlenebilir karakterler bütünüdür. Fonksiyonel karakterler, türlerin yaşam öyküsü karakterlerini ve evrimsel-biyocoğrafik tarihini anlamakla doğrudan ilişkilidir. Bitki komünite dinamiklerini ve bitki komünitelerinin müdahalelere verdikleri cevapları anlamak için, fonksiyonel karakter yaklaşımı son yıllarda ekolojik çalışmalarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Sahip olduğu yüksek seviyedeki tür çeşitliliğine karşın, Anadolu'da bu alanda yapılmış çalışma sayısı oldukça azdır. Türkiye'de rakımsal bir gradiyent boyunca bitki fonksiyonel karakterlerinin komünite düzeyindeki değişimi ise hiç araştırılmamış bir konudur. Bu tez çalışması kapsamında güneybatı Anadolu'da farklı Akdeniz vejetasyon kuşaklarını içeren deniz seviyesinden 3007 m'ye kadar yükselen bir rakımsal gradiyent boyunca, bitki komünitelerinin fonksiyonel karakter örüntüsündeki değişimler araştırılmıştır. Çalışmada, bitki karakterlerinin rakımsal gradiyentle ve iklimsel değişkenler ile olan ilişkisi ortaya konmuştur. Rakımsal gradiyent boyunca doğrudan arazi örneklemesiyle yaprak ve gövde örnekleri toplanarak uygun yöntemlerle fonksiyonel karakterlerin arazi ve laboratuvar ölçümleri alınmıştır. Ölçülen temel fonksiyonel karakterlerin başlıcaları; yaprak özgül alanı, kalınlığı, bitki boyu, gövde yoğunluğu, yaprak kuru madde içeriğidir. Analizler sonucunda elde edilen bulgularla Akdeniz için temsili olduğu düşünülen bir dağda rakımsal gradiyent boyunca komünitelerdeki fonksiyonel karakter örüntüsü, karakterlerdeki değişim ve çeşitlilik ortaya konmuş, ayrıca komüniteler boyunca bitkilerin farklı büyüme şekillerine göre karakterlerin dağılımı incelenmiştir. Rakım arttıkça komünitelerin bitki karakterleri yapısında görülen değişimler, temel istatistikler, genelleştirilmiş toplamsal modeller ve doğrusal modellerle sınanmıştır. Birçok karakter için rakım gradiyenti boyunca doğrusal ilişki saptanmamış, değişim daha çok salınım şeklinde kendini göstermiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular, Akdeniz Havzasında rakımsal gradiyent çalışmalarında, gradiyentin tüm Akdeniz kuşaklarını barındırması ve deniz seviyesinden dağ zirvesine kadar geniş bir aralığı kapsamasının, gradiyent boyunca fonksiyonel karakter değişimlerinin saptanmasında gerekli olduğunu göstermiştir. Ayrıca literatüre Anadolu gibi kıymetli bir coğrafyadan veri sağlaması, uzun vadede koruma biyolojisi odaklı çalışmalar için kaynak oluşturması ve bu alanda yapılabilecek diğer çalışmalar için öncü nitelikte olmasıyla ekoloji alanına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Functional traits are the set of measurable and observable traits that directly or indirectly affect the adaptation of species to their environment and ecological conditions, their survival, and the continuation of their generation. Functional traits are directly related to understanding the life history traits and evolutionary-biogeographic history of species. To understand plant community dynamics and plant communities' responses to interventions, the functional traits approach has been widely used in ecological studies in recent years. Despite the high level of species diversity it has, the number of studies conducted in this area in Anatolia is quite low. Within the scope of this thesis, the changes in the functional trait pattern of plant communities along an altitude gradient rising from sea level to 3007 m including different Mediterranean vegetation belts in southwestern Anatolia were investigated. In the study, the relationship of plant functional traits with altitude gradient and climatic variables was revealed. Leaf and stem samples were collected by direct field sampling along the altitude gradient, and field and laboratory measurements of functional traits were taken with appropriate methods. The main functional traits measured are leaf specific area, thickness, plant height, stem density, leaf dry matter content. With the findings obtained as a result of the analysis, the functional trait pattern, the change and diversity in the communities along the altitude gradient on a mountain that is thought to be representative for the Mediterranean were revealed, and the distribution of the traits according to the different growth patterns of the plants throughout the communities was examined. The changes in the plant trait structure of the communities as the altitude increased were tested with basic statistics, generalized additive models and linear models. For many traits, a linear relationship was not detected along the altitude gradient, the change manifested itself in the form of oscillations. The findings obtained from the study showed that the gradient's covering all Mediterranean belts and a wide range from sea level to the mountain peak, in the studies of altitude gradients in the Mediterranean Basin, showed functional trait changes along the gradient. demonstrated that it is necessary to identify In addition, it will contribute to the field of ecology by providing data to the literature from a valuable geography such as Anatolia, creating a resource for studies focused on conservation biology in the long term, and being a pioneer for other studies that can be done in this field.