Ortak velayet kavramının Türk Medeni Kanunu çerçevesinde incelenmesi
Review of joint custody based on Turkish Civil Code
- Tez No: 798201
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF BURHANETTİN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Evlilik birliği sürerken velayet, anne ve baba tarafından ortaklaşa yürütülmektedir. Bununla birlikte evlilik birliğinin boşanmayla neticelenmesinden sonra veya anne ile babanın hiç evlenmemiş olmaları durumunda, çocuğun velayetinin kime verileceği konusu sürekli tartışılmıştır. Bu tartışmalar sonucunda ortak velayet kurumu ortaya çıkmış ve bu kurum birçok hukuk sisteminde ideal velayet modeli olarak takdim edilmiştir. Türk hukukunda özellikle birlikte yaşamaya ara verme ve ayrılık durumunda, boşanma sonrasında ve anne ile babanın hiç evlenmemiş olmaları durumunda çocuğun ortak velayeti konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. Öte yandan çocuğun yararını gözeten uluslararası düzenlemelerin iç hukuka dâhil olması neticesinde Yargıtay, ortak velayeti dışlayan içtihatlarını değiştirmiştir. Bu gelişmeler üzerine, boşanma sonrası ve ebeveynlerin hiç evlenmemiş olmaları durumunda ortak velayetin mevcut mevzuat kapsamında düzenlenmesini gerekli gören görüşler doktrinde baskın hale gelmiştir. Bu çalışma, Türk hukuk sisteminde velayet kavramını ve buna bağlı olarak ortak velayet konusunun incelenmesini amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the marriage union, the right of custody is used jointly by the mother and father. However, the issue of to whom the custody of the child will be given after the marriage ends in divorce or in case the spouses are not married has been constantly discussed. As a result of these discussions, the concept of joint custody has emerged and this concept has been presented as the ideal custody model in many legal systems. In Turkish law, different opinions have been put forward on joint custody of the child, especially in cases of cohabitation breakdown and separation, after divorce and out of marriage. On the other hand, as a result of the incorporation of international regulations that favor the best interests of the child into domestic law, Supreme Court has changed its jurisprudence about joint custody. Upon these developments, the doctrine has been dominated by the views that consider it necessary to regulate joint custody after divorce and out of wedlock within the scope of the existing legislation. This study aims to analyze the issue of custody and joint custody in the Turkish legal system.