Development of polymeric systems for cabazitaxel release
Kabazitaksel salınımı için polimerik sistemlerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 798202
  2. Yazar: NADA OMAR ABDULKAREEM ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kabazitaksel (CTX), mCRPC hastalarını tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Bu tez çalışmasında, kontrollü salım ile antikanser ilaç dağıtımı için moleküler baskılanmış polimerler (MIP) temelli bakteriyel selüloz (BC) biyopolimerler hazırlanmıştır. Yüzeyi modifiye edilmiş bakteriyel selüloz nanoliflerinde, monomer olarak metakrilik asit, çapraz bağlayıcı olarak N, N'-Metilenbisakrilamid ve kalıp molekül olarak Kabazitaksel kullanılarak yığın polimerizasyonu ile kompozit moleküler baskılanmış nanolifler hazırlanmıştır. Kabazitaksel baskılanmış polimer kaplı kompozit BC nanoliflerinin oluşumuyla sonuçlanmıştır. Sonuç olarak, kabazitaksel baskılanmış polimer birleştirilmiş kompozit nanolifler elde edildi ve üretildi. Elde edilen kompozit nanoliflerin 25, 37 ve 40 °C değişen sıcaklıklarda, 0.5, 1, 2, 3 ve 4 mg/mL derişimlerde ve farklı pH değerlerinde salım performansını değerlendirmek için in vitro ilaç salım testleri gerçekleştirilmiştir. (5.5, 6, 7, 7.4 ve 8). MIP-BC'nin tıpta ve eczacılıkta uygulanması, sentetik MIP kullanılmadan ilaç taşıma sisteminin hazırlanmasının basitliği nedeniyle büyük ilgi çekebilir.
Özet (Çeviri)
Cabazitaxel (CTZ) is a chemotherapy drug used to treat mCRPC patients. Bacterial cellulose (BC) has been combined with molecularly imprinted polymer (MIP) for anticancer drug delivery with controlled release. On surface-modified bacterial cellulose nanofibers, composite molecularly imprinted nanofibers were prepared by in-situ graft polymerization of methacrylic acid as the monomer, N, N'-Methylenebisacrylamide as the crosslinker, and Cabazitaxel as the template molecule. Cabazitaxel-imprinted polymers were fabricated onto bacterial cellulose nanofibers, resulting in the formation of composite BC nanofibers. Consequently, the composite nanofibers incorporated with cabazitaxel imprinted polymers were attained and fabricated. The in-vitro drug release tests were conducted to evaluate the release performance of the resultant composite nanofibers at varying temperatures of 25, 37, and 40 °C, concentrations of 0.5, 1, 2, 3, and 4 mg/mL, and different pH values (5.5, 6, 7, 7.4, and 8). The application of MIP-BC in medicine and pharmaceutics may be of great interest due to the simplicity of preparing the drug delivery system without synthetic MIP.